Obez hastalarda sarkopeni tanısında sarc-f ve sarc-calf kullanımının tanısal değeri
Diagnostic value of using sarc-f and sarc-calf in the diagnosis of sarcopenia in obese patients
- Tez No: 870203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite, yüksek enerji alımının sonucu olarak vücutta aşırı yağ birikimi ile meydana gelir. Vücut yağ miktarını belirlemek günlük pratikte çok kolay olmadığı için obezite, aşırı yağdan ziyade aşırı kilo olarak tanımlanmaktadır. Obezite tanım ve derecelendirmesi vücut kitle indeksi (VKİ)'ne dayanarak“VKİ= Ağırlık (kg)/Boy (m2 )”formülü ile değerlendirilir. Sarkopeni ise iskelet kas kitlesi ve gücünün, genel ve ilerleyici kaybı ile buna bağlı fiziksel disabilite, düşük yaşam kalitesi ve ölüm gibi olumsuz sonuçları olan bir durumdur. Obezitenin adipoz dokuda meydana gelen inflamasyon, beslenme bozuklukları, fiziksel inaktivite gibi nedenlerle sarkopeni gelişimine neden olabileceği bilinmektedir. Sarkopeni ve obezitenin birlikteliği sarkopenik obezite olarak isimlendirilir. Dünyada sarkopenik obezite yaygınlığının arttığı bilinmektedir. Sarkopenik obezitenin neden olduğu olumsuz sağlık sonuçları düşünüldüğünde sarkopenik obezitenin erken tanı ve tedavisinin önemi anlaşılmaktadır. Sarkopeni tanısı için kas kütlesi, kas gücü, fiziksel performans ölçümleri yapılmalıdır. Bu ölçümlerin pratik olmaması, tıbbi ekipman gerekliliğinin olması nedeniyle sarkopeni riski taşıyan hastalar için tarama testlerinin yapılmasının önemi artmaktadır. Bizde bu yüzden çalışmamızda obez hastalarda sarkopeni tanısında SARC-F ve SARC-CalF testlerinin tanısal değerini araştırmayı amaçladık. Hastalar ve Metod: Çalışmamızda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi İç hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniğine başvuran obez hastalar sarkopeni varlığı açısından tarandı. Sarkopeni taraması için Tanita DC 360 ST cihazı kullanılarak kas kütleleri ölçüldü, yürüme hızları ve el sıkma güçleri hesaplandı. Yapılan bu antropometrik ölçümler sonrasında güncel sarkopeni tanı kriterleri kullanılarak 43 hastada sarkopeni tespit edildi. Sarkopeni saptanan hastalarla benzer demografik özelliklere sahip olacak şekilde 81 tanede sarkopeni saptanmayan obez hasta kontrol grubu olarak seçildi. Sarkopenisi olan ve olmayan hasta gruplarına SARC-F ve SARC-CalF testleri uygulanarak bu testlerin sarkopenide ki tanısal değeri hesaplandı. Bulgular: Çalışmamıza toplam 124 obez hasta dahil edildi. Çalışmamızda sarkopenisi olan 43 hasta ve sarkopenisi olmayan kontrol grubu olarak seçilmiş 81 hasta mevcuttu. Hastalardan 12 tanesi erkek (%9.7) ve 112 tanesi kadındı (%90.3). Tüm hastaların yaş ortalaması 62.8±7.8 ve VKİ ortalaması 36.8±4.3 olarak saptandı. Sarkopenisi olan hastaların yaş ortalaması 66.8 ±9.5 ve sarkopenisi olmayan hastaların yaş ortalaması 60.7 ±5.8 olarak görülmüştür ve sarkopeni olan grupta hastaların yaşı sarkopeni olmayan gruptan anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır. Toplam 124 hastaya yapılan SARC-F testinden 63 tanesi 4 ve üzeri puan alarak pozitif sonuçlanmıştır. Sarkopenisi olan 43 hastadan 34 tanesinde SARC-F testi pozitif sonuç vermiştir. (%79.1) Sarkopenisi olmayan 81 hastadan ise 29 tanesinin SARC-F testi pozitif sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Obesity is caused by excessive accumulation of body fat as a result of high energy intake. Since it is not easy to determine the amount of body fat in daily practice, obesity is defined as excess weight rather than excess fat. The definition and grading of obesity is based on body mass index (BMI) and is evaluated with the formula“BMI= Weight (kg)/Height (m2)”. Sarcopenia is a condition characterized by generalized and progressive loss of skeletal muscle mass and strength with negative consequences such as physical disability, poor quality of life and death. İt is well known that obesity may cause sarcopenia due to inflammation in adipose tissue, nutritional disorders and physical inactivity. The combination of sarcopenia and obesity is called sarcopenic obesity. The prevalence of sarcopenic obesity is increasing worldwide. Considering the negative health consequences caused by sarcopenic obesity, the importance of early diagnosis and treatment of sarcopenic obesity is important. Muscle mass, muscle strength and physical performance measurements should be performed for the diagnosis of sarcopenia. Since these measurements are impractical and require medical equipment, the importance of performing screening tests for patients at risk of sarcopenia increases. Therefore, we aimed to investigate the diagnostic value of SARC-F and SARC-CalF tests in the diagnosis of sarcopenia in obese patients. Patients and Methods: In our study, obese patients admitted to Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases Polyclinic were screened for the presence of sarcopenia. For sarcopenia screening, muscle mass was measured, walking speed and handgrip strength were calculated using Tanita DC 360 ST device. After these anthropometric measurements, sarcopenia was detected in 43 patients using the current sarcopenia diagnostic criteria. Eighty-one obese patients without sarcopenia were selected as the control group with similar demographic characteristics to the patients with sarcopenia. SARC-F and SARC-CalF tests were applied to the patient groups with and without sarcopenia and the diagnostic value of these tests in sarcopenia was calculated. Results: A total of 124 obese patients were included in our study. There were 43 patients with sarcopenia and 81 patients without sarcopenia selected as control group. Twelve of the patients were male (9.7%) and 112 were female (90.3%). The mean age and BMI of all patients were 62.8±7.8 and 36.8±4.3, respectively. The mean age of the patients with sarcopenia was 66.8 ± 9.5 years and the mean age of the patients without sarcopenia was 60.7 ± 5.8 years, and the age of the patients in the sarcopenia group was significantly higher than that in the non-sarcopenia group. Of the SARC-F test performed in a total of 124 patients, 63 were positive with a score of 4 and above. SARC-F test was positive in 34 of 43 patients with sarcopenia (79.1%). 29 of 81 patients without sarcopenia had positive SARC-F test results (35.8%).