Tekerlekli sandalye basketbolcularının dikkat ve motor becerileri üzerine 8 haftalık life kinetik egzersizlerinin etkisi
The effect of 8-week life kinetic exercises on the attention and motor skills ofwheelchair basketball players
  1. Tez No: 870218
  2. Yazar: YAŞAR YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA İNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'na bağlı 'Hakkari Bedensel Engelliler Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbolu' sporcularından 7 (N=7) kişilik çalışma ve 7 (N=7) kişilik kontrol grubu olmak üzere 22-44 yaş araığında toplam 14 katılımcıyla gerçekleşmiştir. 7 sporcudan oluşan çalışma grubuna standart antrenman programlarına ek olarak 8 hafta boyunca, haftada 2 gün ve 50'şer dakika olmak üzere life kinetik egzersiz programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise rutin antrenman programları dışında herhangi bir egzersiz programı uygulanmamıştır. 8 haftalık egzersiz programı öncesi ve sonrası her iki gruba 'D2 Dikkat Testi ve Eurofit Test Bataryalarından Disklere Dokunma Testi , 'Blazepod Co Focus Challange Reaksiyon Testi', 'Spot Shot Şut Testi' ve ' Luy Up Turnike Testi' uygulanmıştır. 8 hafta sonunda elde edilen veriler istatiksel olarak SPSS 25.0 programında değerlendirilerek ön test ve son test ölçümlerinin kendi içindeki değişimlerini belirlemek için Paiered Sample T Testi; haftalar arası karşılaştırmaların değerlendirilmesi için ise Repeated Measure Anova Testi ve bu testin içeriğinde bulunan Bonferroni Testi seçildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with a total of 14 participants in the age range of 22- 44, including 7 individuals (N=7) from the 'Hakkari Physically Disabled Sports Club Wheelchair Basketball' affiliated with the Turkish Physically Disabled Sports Federation as the experimental group and 7 individuals (N=7) as the control group. In addition to the standard training programs, a life kinetic exercise program was applied to the study group consisting of 7 athletes, 2 days a week and 50 minutes each for 8 weeks. No exercise program was applied to the control group other than routine training programs. Before and after the 8-week exercise program, 'D2 Attention Test and Touching Discs Test from Eurofit Test Batteries', 'Blazepod Co Focus Challenge Reaction Test', 'Spot Shot Shooting Test' and 'Luy Up Tourniquet Test' were applied to both groups. The data obtained at the end of 8 weeks was statistically evaluated in the SPSS 25.0 program and Paiered Sample T Test was used to determine the changes in the pre-test and post-test measurements; Repeated Measure Anova Test and the Bonferroni Test included in this test were chosen to evaluate inter-week comparisons.