XVII. yüzyılda Osmanlı-Lehistan sınır ilişkileri bağlamında Özi Eyaleti ve Kalesi
Özi Province and Fortress in the context of 17th century Ottoman-Polish frontier relations
- Tez No: 870226
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Osmanlı Devleti'nin XVII. yüzyıldaki kuzey ve kuzeybatı sınırları politikası, bir önceki yüzyıldan farklılık arz etmektedir. Daha önce Fatih Sultan Mehmed'in oluşturduğu ve kuzeyde birden fazla gücün aynı anda var olup hiçbirinin çok güçlü olmamasına ve Karadeniz'deki mutlak bir Osmanlı egemenliğine dayanan politika, Lehistan, Kazaklar ve tabiri caizse onların arkasına saklanan Moskova'nın saldırıları sebebiyle XVII. yüzyılda değişikliğe uğramıştır. Her şeyden önce, XVI. yüzyılda bölgedeki iki önemli güç olan Osmanlı Devleti ve Lehistan'ın arasındaki dostane ve diplomatik ilişkiler, sonraki yüzyılda Kazakların da etkisiyle yerini savaş meydanlarındaki çekişmelere bırakacaktır. Bu arada Osmanlı Devleti, XVI. yüzyılın sonlarından itibaren sınırlarını korumak ve İstanbul yakınlarına kadar uzanan Kazak saldırıları için ciddi savunma tedbirleri almaya başlayacaktır. Karadeniz'in kuzey kıyısında, Özi Nehri'nin Karadeniz'e açılan ağzında yer alan Özi Kalesi'nin önemli bir sınır kalesi ve Özi ve çevresinin önemli bir eyalet merkezi hâline gelmeye başlaması da bu dönemde gerçekleşecektir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire's northern and northwestern border policy in the XVIIth century, differs from the previous century. The policy previously established by Sultan Mehmed the Conqueror, which was based on the existence of more than one power in the north at the same time while none of them being very strong, and absolute Ottoman sovereignty in the Black Sea, was changed in the XVIIth century due to the attacks of Poland, the Cossacks and Moscow, which was hiding behind them, so to speak. First of all, the friendly and diplomatic relations between the Ottoman Empire and Poland, the two important powers in the region in the XVIth century would be replaced by relations on the battlefields in the following century, under the influence of the Cossacks. Meanwhile, the Ottoman Empire, starting from the end of the XVIth century began to take serious defensive measures to protect its borders and to prevent Cossack attacks nearing Istanbul. It was during this period that Özi Castle, located on the northern coast of the Black Sea, at the mouth of the Özi River opening to the Black Sea, began to become an important border castle and the Özi and its surroundings began to develop into an important provincial center.