Ergenlerdeki dikkat eksikliği ve dürtüsellik özelliklerinin sosyal kaygılarına etkisi
The effect of attention deficit and impulsivity characteristics on social anxiety in adolescents
  1. Tez No: 870227
  2. Yazar: AYBÜKE OZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı; ergenlerdeki dikkat eksikliği ve dürtüsellik özelliklerinin sosyal kaygılarına etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemini yaşları 12 ile 18 arasında toplam 279 katılımcı oluşturmaktadır. Temel amaç doğrultusunda bu çalışmada ilişkisel tarama modeli uygulanmıştır. Araştırmaya dahil olma kriterleri 12-18 yaş aralığında olmak, özel gereksinimli olmamak, araştırmaya katılmaya gönüllü olmak olarak belirlenmiştir. Ergenlerdeki dikkat eksikliği ve dürtüsellik özelliklerinin sosyal kaygılarına etkisinin incelenmesi amacı ile yapılan bu araştırmada“Demografik Bilgi Formu”,“Barratt Dürtüsellik Ölçeği Kısa Formu”,“Ergenler İçin Sosyal Kaygı Ölçeği”ve“Wender-Utah Derecelendirme Ölçeği”uygulanarak veriler elde edilmiştir. Sosyo- demografik özelliklerin ve ölçek puanlarının değerlendirilmesinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, minimum, maksimum gibi tanımlayıcı istatistikler uygulanmıştır. Demografik değişkenlerde iki grubun ortalamaları karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi; ikiden fazla bağımsız grubun karşılaştırılmasında One-way ANOVA testi sonucu kullanılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda; çalışma grubunun dikkat eksikliği, dürtüsellik ve sosyal kaygı düzeylerinin yaş, ekonomik düzey, anne ve babaların eğitim durumu değişkenlerine göre değişip değişmediği incelendiğinde, değişkenlerin ortalamalarında anlamı bir farklılaşma olmadığı belirlenmiştir. Kızların sosyal kaygı ortalamalarının anlamlı olarak erkeklere göre daha yüksek bulunmuştur. Tek çocuk olanların dürtüsellik düzeyinin iki ve daha fazla kardeşi olan katılımcılardan anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulunmuştur. Akrabalarının yanında yaşayan katılımcıların dürtüsellik düzeyleri, tek ebeveyni ile yaşayan ya da anne babası ile birlikte yaşayan katılımcılardan anlamlı olarak daha yüksektir. Çalışma grubunun dikkat eksikliği, dürtüsellik ve sosyal kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı incelendiğinde, dikkat eksikliği, dürtüsellik ve sosyal kaygı arasındaki ilişkilerin pozitif yönde ve anlamlı düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim is to examine the effects of attention deficit and impulsivity characteristics on social anxiety in adolescents. The sample of the study consists of a total of 279 participants between the ages of 12 and 18. In line with the main purpose, the relational screening model was applied in this study. Criteria for inclusion in the study were determined as being between the ages of 12-18, not having special needs, and volunteering to participate in the research. In this study, which was conducted to examine the effects of attention deficit and impulsivity characteristics on social anxiety in adolescents, data were obtained by applying the“Demographic Information Form”,“Barratt Impulsivity Scale Short Form”,“Social Anxiety Scale for Adolescents”and“Wender-Utah Rating Scale”. Descriptive statistics such as frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, minimum and maximum were applied to evaluate socio-demographic characteristics and scale scores. Independent samples t test was used to compare the means of two groups in demographic variables; One-way ANOVA test results were used to compare more than two independent groups. As a result of the evaluations made; When it was examined whether the attention deficit, impulsivity and social anxiety levels of the study group varied according to the variables of age, economic level and educational status of the mothers and fathers, it was determined that there was no significant difference in the averages of the variables. Girls' social anxiety averages were found to be significantly higher than boys. It was found that the impulsivity level of only children was significantly higher than participants with two or more siblings. The impulsivity levels of participants living with relatives are significantly higher than participants living with a single parent or living with their parents. When examining whether there was a significant relationship between the study group's attention deficit, impulsivity and social anxiety levels, it was determined that the relationships between attention deficit, impulsivity and social anxiety were positive and significant.