Okul öncesi dönem çocuklarına uygulanan fiziksel aktivite programının motor beceri ve beden imaj algısına etkisi
The effect of physical activity program applied to preschool children on motor skills and body image perception
  1. Tez No: 870225
  2. Yazar: ZEYNEP KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE FİLİZ ÇAMLIGÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Okul öncesi eğitim kurumlarının eğitim akışı içerisinde yer alan güne başlama zamanlarına entegre edilen fiziksel aktivite programının çocukların motor beceri ve beden imaj algılarına etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma İstanbul, Ataşehir'deki bir bağımsız anaokulunda uygulanmıştır. Araştırmanın hedef grubunu okul öncesi eğitim alan yaşı 60-66 ay aralığında olan çocuklar oluşturmuştur. Araştırma karma desende tasarlanmış olup, nicel araştırma yöntemlerinden deneme modeli; deneme modellerinden“ön-son test kontrol grubu modeli”kullanılmıştır. İstatistiksel değerlendirmelerde nonparametrik testlerden mann-whitney-u ve willcoxon analizleri yapılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise resim çizdirme ve görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan çocukların vücut ağırlığı ve boy ölçümleri alınmıştır. Çocukların motor becerilerinin değerlendirilmesinde CMBP ve BOT-2; beden imajı algılarına yönelik ölçümde piktogram kullanılmıştır. Bulgular: Deney grubu ön-son test puanları karşılaştırıldığında tüm hareket becerilerinde anlamlı fark bulunmuştur (p.05). Deney-kontrol grubu son test puanları karşılaştırıldığında koşu hızı, çeviklik becerisi dışında diğer tüm hareket becerilerinde deney grubu lehine anlamlı fark belirlenmiştir (p.05). Sonuç: Sabahları düzenli olarak uygulanan fiziksel aktivite programı çocukların motor becerilerinin gelişimini desteklemiştir. Düzenli fiziksel aktivite programına katılan çocukların beden algısında pozitif bir gelişme olduğu ise çocukların çizdiği resimler aracılığıyla belirlenmiş ve desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the effect of the physical activity programme integrated into the starting times of the day in the educational flow of preschool education institutions on children's motor skills and body image perceptions. Materials and Methods: The research was conducted in an independent kindergarten in Ataşehir, Istanbul. The target group of the study consisted of preschool children aged 60-66 months. The research was designed in a mixed design, and an experimental model from quantitative research methods and“pre-post test control group model”from experimental models were used. In statistical evaluations, mann-whitney-u and willcoxon analyses were performed from nonparametric tests. In the qualitative dimension of the study, drawing pictures and interview method were used. Body weight and height measurements of the children participating in the study were taken. CMBP and BOT-2 were used to evaluate the motor skills of the children, and pictograms were used to measure body image perception. Results: When the pre-post test scores of the experimental group were compared, a significant difference was found in all movement skills (p.05). When the post-test scores of the experimental and control groups were compared, a significant difference was found in favour of the experimental group in all movement skills except running speed and agility skills (p.05). Conclusion: The physical activity programme supported the development of children's motor skills. The positive development in the body perception of children participating in the regular physical activity programme was determined and supported by the pictures drawn by the children.