Travma, acil ve cerrahi kliniklerinde çalışan hemşireler ile ulusal medikal kurtarma ekibinde görev alan hemşirelerin afetlere hazırbulunuşluk durumları
Disasters preparedness status of nurses who working in trauma, emergency and surgical clinics and the nurses in national medical rescue team
  1. Tez No: 870256
  2. Yazar: İBRAHİM CAN DURSİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SACİDE YILDIZELİ TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Hemşirelerin, afete hazırbulunuşluk ve müdahale konularında yeterliliğe ve yetkinliğe sahip olmasının, afet kaynaklı mortalite ve morbidite oranlarının azaltılmasında önemli rol oynayacağı vurgulanmaktadır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki bu çalışmanın amacı, travma, acil ve cerrahi kliniklerinde çalışan hemşireler ile Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi içerisinde görev alan hemşirelerin afetlere hazırbulunuşluk durumlarının incelenmesidir. Gereç ve Yöntemler: Araştırma, Temmuz 2022-Mart 2023 tarihlerinde Trakya Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi travma, acil ve cerrahi servisleri ile Edirne İl Sağlık Müdürlüğü UMKE Ekibi'nde görev alan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 122 hemşire ile yapıldı. Araştırma verilerinin toplanmasında "Kişisel Bilgi Formu'' ve ''Afet Hazırbulunuşluk Ölçeği (AHBÖ)'' kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde, ortalama ve standart sapma, frekans ve yüzde ile Ki-Kare testi, bağımsız örneklem t-testi ve varyans analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: It is emphasized that the sufficiency and competence of nurses in disaster preparedness and response issues will play an important role in reducing the mortality and morbidity rates caused by disasters. This descriptive and correlational study aims to examine the disaster preparedness status of nurses working in trauma, emergency and surgical clinics of hospitals and nurses working in the National Medical Rescue Team. Material and Methods: The research was conducted between July 2022 and March 2023 with 122 nurses who worked in Trakya University Health Application and Research Center trauma, emergency and surgery services and Edirne Provincial Health Directorate UMKE Team and volunteered to participate in the research.“Personal Information Form”and“Disaster and Readiness Scale”were used to collect research data. In the evaluation of the data, mean and standard deviation, Chi-Square test with frequency and percentage, independent sample t-test and variance analysis were used.