Bir grafik tasarımı ürünü olarak Kozmogramların gücü: Swastika
The power of Cosmograms as a Design Product: Swastika!
- Tez No: 870255
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sanat Tarihi, İletişim Bilimleri, Psychology, Art History, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
2016 Yılında basında yer alan bir habere göre, Japonya'da yüzyıllardır Swastika kozmogramı ile temsil edilen Budist tapınaklar, ülkeye gelen turistlerin rahatsız olması sebebi ile artık haritalar üzerinde bu sembol ile temsil edilmeyecekler. Bu proje Swastika'nın yukarıdaki örnekte görüldüğü üzere ayrımcı, yıkıcı anlamlarından arınıp, orjinal Budist anlamı olan iyi olmak / iyilik söylemini geri kazanmasını hedefler. Benzer bir hedefi olan, Steven Heller'in 2008 tarihli“The Swastika: Symbol Beyond Redemption ? ”kitabından farklı olarak, Sembolün muhtemel hipnotik etkisine ve İsim olarak Spinoza'nın verdiği Tanrı tanımına denkliğine yer verilmiştir. Sembol grafik tasarım açısından incelenmiş, Altın Oran, Fibonacci Serisi ve Phi sayısı ile olan alakaları öne çıkarılmıştır. Öncelikle“Sembol”tanımı yapılmıştır.“Sembol”kavramının günümüzde sıklıkla karşılaştığımız Grafik Tasarım öğelerinden“Logo”kavramı ile karşılaştırmasına yer verilmiştir. Sembollerin Yazılı dillere olan etkisi tartışılmış, temele kadar dayanan bu etki incelenmiştir. Sembol Kavramı felsefi açıdan tanımlanmış, etkileri tartışılmıştır. Bu bölüm'de ayrıca Türk ve Osmanlı Tarihinde Semboller incelenmiştir. (Tuğra, Mühür, Bayrak, Ayyıldız vb.) 2. Bölümde Temel Tasarım, Bauhaus Ekolü, Minimalizm ve Modernizm Akımları tartışıldıktan sonra Sembollerin bu kavramların kapsamına giren grafik ürünler olduğunun altı çizilmiştir. Temel Tasarım kavramları incelenmiş, kavramların sembole dönüşümü konsepti araştırılmıştır. 3. bölümde Kozmos, Spinoza'nın Tanrı tanımı, Görsel Perspektif konuları tartışılmış, Fibonacci Sekansı ve Evrensel hareket konusuna değinilmiştir. Hipnotizma ve görsellerin hipnotik etkisi incelenmiştir. 4. bölümde Swastika'nın tarihi ve güncel anlam incelemesi yapıldıktan sonra Sembolün grafik incelemesine geçilmiştir. Sembolün Türev / Benzerleri incelenmiş ve sunulmuştur. Sembol ile ilgili güncel yazılardan alıntılar ve fikirler paylaşılmış, coğrafi konumlara göre taşıdığı anlamlar incelenmiştir. 5. Bölümde Swastika sembolünün geleceğine odaklanılmış, toplumları incitmeden güncel konumundan geri kazanılması için öneriler getirilmiştir. 6. bölümde kaynakça yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
According to a article in the press in 2016, Buddhist temples in Japan, which have been represented by the Swastika cosmogram for centuries, will no longer be represented with this symbol on maps due to the discomfort of tourists coming to the country. This project aims to get rid of the discriminatory and destructive meanings of Swastika, as seen in the example above, and to regain its original Buddhist meaning, the discourse of being good.This is a similar goal with the 2008 book by Steven Heller“The Swastika: Symbol Beyond Redemption?”. However unlike the book, theories like the possible hypnotic effect of the Symbol and it being the“name-equivalent”to the definition of God given by Spinoza are included. The symbol has been examined in terms of graphic design, and its relevance to the Golden Ratio, Fibonacci Series and Phi number has been highlighted. For starters, the definition of“Symbol”was made. The concept of“Symbol”is compared with the concept of“Logo”, which is one of the Graphic Design elements that we encounter frequently today. The effect of symbols on written languages has been discussed, and this effect, which is based on the foundation, has been examined. The Concept of Symbol is defined philosophically and its effects are discussed. In this section, Symbols in Turkish and Ottoman History are also examined. (Tugra, Seal, Flag, Ayyıldız, etc.) In Chapter 2, after discussing Basic Design, Bauhaus School, Minimalism and Modernism Movements, it is underlined that Symbols are graphic products that fall within the scope of these concepts. Basic Design concepts have been examined and the concept of transforming concepts into symbols has been researched. In the third chapter, the topics of Cosmos, Spinoza's definition of God, Visual Perspective were discussed, Fibonacci Sequence and Universal motion are mentioned. Hypnotism and the hypnotic effect of visuals were studied. In the 4th chapter, after the historical and current meaning analysis of the Swastika, the graphic analysis of the Symbol was started. Derivatives / Similars of the symbol are examined and presented. Quotations and ideas from current articles about the symbol were shared, and its meanings according to geographical locations were examined. In the 5th chapter, the future of the Swastika symbol was focused on and suggestions were made for reclaiming it from its current position without hurting the societies. The 6th section contains the bibliography.