Siyasi güven bağlamında deprem sonrası toplumsal hareketlilik
Post-earthquake social mobility in the context of political trust
- Tez No: 870261
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE TOROS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Toplulukların güçsüz olduğu ve sosyal, ekonomik veya siyasi haksızlıklarla karşı karşıya kaldığı durumlarda toplumsal hareketler meydana gelir. Bu hareketler, tabandan başlayarak kolektif eylemler şeklinde gerçekleşir. Bu çalışma, Türkiye'deki son deprem felaketine odaklanarak siyasi kurumlara olan güven ile taban hareketlerine katılım arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Deprem sonrasında, sivil nüfus, siyasi kurumların etkisiz yanıtlarına karşı duydukları hayal kırıklığını, kurdukları yapısal bağlantılarla deprem mağdurlarını kurtarma amacıyla harekete geçerek gösterdi. Bu olgu, siyasi kurumlara olan güven ile taban hareketleri arasındaki ilişkiyi araştırmak için benzersiz bir fırsat sunmaktadır. Bu araştırma, Türkiye Güven Araştırması verilerine dayanarak gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda kesitsel veri toplanacak ve toplanan veriler analiz edilecektir. Bulgular, siyasi kurumlara olan güvenin vatandaş katılımı ve aktivizmini şekillendirmedeki rolünün anlaşılmasına katkıda bulunacaktır. Bu çalışma, büyük bir felaketin siyasi katılım üzerindeki etkisini inceleyerek, taban hareketlerinin mevcut durumu sorgulama ve sosyal ve siyasi değişim sağlama potansiyeline ışık tutacaktır. Sonuçlar, siyasi kurumların halkın beklentilerine daha iyi yanıt verebilme ve güvenlerini yeniden inşa etme sürecinde yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Grassroots movements emerge when a community is powerless and facing social, economic, or political injustices. These movements occur as collective actions from the base to the top. This study aims to examine the relationship between trust in political institutions and participation in grassroots movements, focusing on the recent earthquake disaster in Turkey. In the aftermath of the earthquake, the civilian population demonstrated their frustration with the ineffective response of political institutions by mobilizing and working to rescue earthquake victims through crowdsourcing. This phenomenon presents a unique opportunity to investigate the relationship between trust in political institutions and grassroots movements. To measure this relationship, a survey will be conducted. The survey will include questions about their level of trust in political institutions, their reasons for participating in the movement, and their perceived impact on the political process. The survey results will be analyzed using statistical methods to identify any correlations between trust in political institutions and participation in grassroots movements. The findings will contribute to understanding the role of trust in political institutions in shaping citizen participation and activism. By examining the impact of a major disaster on political participation, this study will shed light on the potential for grassroots movements to challenge the status quo and bring about social and political change.