Alî el-Arabî'nin 'Fethü'l-Aliyyi'l-Kadîr Şerhu Mu'ammeyâti'l-Emîr' isimli eseri (inceleme-metin)
Ali al-Arabi's work 'Fethü'l-Aliyyi'l-Kadîr Şerhu Mu'ammeyâti'l-Emîr' (review-text)
- Tez No: 870266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL SERCAN KOŞİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Eski Türk edebiyatı, var olduğu altı asır boyunca pek çok edebî türü bünyesinde barındırmıştır. Bu türlerin yanında eseri daha anlaşılır kılmak amacıyla çeşitli şerhler kaleme alınmıştır. Muamma şerhleri de bu kapsam alanına girmektedir. Muamma türünün öncüsü olarak kabul edilen İranlı şair Mîr Hüseyin Nişâbûrî bu konuda pek çok muamma yazmıştır. Bu muammaların önemli bir kısmını Esmâ-i Hüsnâ muammaları oluşturmuştur. Mîr Hüseyin'in bu muammalarına Sürûrî, Lami'î ve Emrî gibi birçok şair tarafından şerh yazılmıştır. İşte bunlardan birisi de 16. yüzyılda Ali el-Arabî tarafından kaleme alınan şerh metnidir. Hicri 973/Miladi 1565-66 yılları arasında yazılan bu eser, Esmâ-i Hüsnâ muammalarının şerhini içermektedir. Çalışmamızda, öncelikle giriş kısmında muamma ve Esmâ-i Hüsnâ hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra birinci bölümde Ali el-Arabî ve Mîr Hüseyin'in biyografisi sunulmuştur. İkinci bölümde, eserin şekil, muhteva, dil ve üslup incelemesine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise eserin latin harfli hâli transkripsiyonlu bir şekilde okuyucunun dikkatine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ancient Turkish literature has included many literary genres throughout its six centuries of existence. In addition to these genres, various şerhs have been written to make the work more understandable. Şerhs on riddles also fall within this scope. Mîr Hüseyin of Nishapur, considered a pioneer of the muamma genre, has authored many muammas, a significant portion of which are based on the Most Beautiful Names of Allah. These Muammas have been commented upon by several poets, including Sürûrî, Lami'î, and Emrî. One of these is the commentary text written by Ali el-Arabî in the 16th century. Composed between the Hijri years 973 and the Gregorian years 1565-66, contains şerhs on the Most Beautiful Names of Allah riddles. In this study, the introduction firstly provides information about muamma and the Most Beautiful Names of Allah. Subsequently, the first section discusses the biographies of Ali el-Arabî and Mîr Hüseyin. İn the second part, the work, content language and style analysis of the work is included. The third section presents the work in a transliterated Latin script the attention of the reader.