Dijitalleşme Sürecinde Yerel Basının Konumu: Şanlıurfa Basını Örneği
The Position Of The Local Press İn The Digitalization Process: Sanliurfa Press Example
- Tez No: 870270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İŞLİYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnternet teknolojisinin ortaya çıkmasıyla beraber tüm sektörlerde ciddi değişimler yaşanmış, bu değişimlerden gazetecilik te önemli oranda etkilenmiştir. Geleneksel gazetecilik olarak tanımlanan basılı gazete de süreçten ciddi oranda etkilenerek, etkinlik alanını internet gazeteciliğine devretmiştir. Bu çalışmada, toplumda artık vazgeçilmez bir araç olan internetin ve internet gazeteciliğinin yerel basın üzerindeki etkilerinden bahsedilmektedir. Çalışmanın araştırma kısmında nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile hazırlanan ölçek kullanılmış ve yerel gazetelerin yöneticileri ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Gazetecilerin geleneksel yerel gazetecilik ile dijital yerel gazetecilik arasındaki değişim ve farklılıkları değerlendirdiği bu çalışmada, geleneksel yerel gazeteciliğin tükenmek üzere olduğu, internet ve dijitalleşme sayesinde tekrar ivme kazandığı, son çıkan yasalar ve Basın İlan Kurumu'nun sağladığı imkânlar ile yeniden canlandığı ve yerel gazeteciliğin tekrar gelişebileceği yönünde bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The emergence of internet technology has led to significant changes across all sectors, and journalism has been notably affected by these transformations. Traditional journalism, defined as printed newspapers, has been significantly impacted by this process, ceding its activity space to online journalism. This study discusses the effects of the internet, now an indispensable tool in society, and internet journalism on local press. In the research part of the study, a scale prepared with the semi-structured interview technique, one of the qualitative research methods, was used, and interviews were conducted with the managers of local newspapers. In this study, where journalists evaluate the changes and differences between traditional local journalism and digital local journalism, it has been found that traditional local journalism is on the verge of extinction, but has regained momentum thanks to the internet and digitalization. With the latest laws and the opportunities provided by the Press Advertisement Institution, it has been revitalized, and it is suggested that local journalism can develop again.