Kripto para birimlerine dayalı finansal yatırım analizleri ve piyasa riski ölçümü
Financial investment analyses and measurement of market risk based on cryptocurrencies
  1. Tez No: 870283
  2. Yazar: MUHAMMED ENSAR LAVAŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER BÜBERKÖKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Bu çalışmada yatırımcıların kripto para birimlerine dayalı finansal yatırımlarının etkinliğini arttırmak ve kripto para birimlerinin piyasa riskini daha doğru bir şekilde ölçmelerine yardımcı olabilmek amacıyla 20 adet kripto para birimine dayalı analizlere yer verilmiştir. Analizlerde güncel modeller olan GAS, EGAS ve AEGAS modelleri, Student't dağılım varsayımı altında tahmin edilmiştir. Çalışma günlük verilerden oluşmakta ve 01.02.2018 – 01.06.2023 dönemini kapsamaktadır. Çalışmada ilgili kripto para birimlerinin piyasa risk düzeyleri ölçülürken güncel bir yaklaşım olan BASEL IV düzenlemeleri kapsamında %97,5 güven düzeyinde ES yöntemi tercih edilmiştir. Çalışma bulguları inceleme kapsamındaki 20 adet model içerisinde en öne çıkan modelin EGAS modelinin olduğuna işaret etmektedir. Bu kapsamda ilgili kripto para birimlerinin risk düzeyleri ölçüldüğünde hem kısa hem uzun pozisyonlar için en düşük piyasa riskine BTC ve ETH'nin sahip olduğu, en yüksek piyasa riskine ise FIL'in sahip olduğu gözlemlenmektedir. Çalışma bulgularının kripto para piyasalara yatırım yapmak isteyen bireysel ve kurumsal yatırımcılara yatırım stratejileri hem de risk yönetimi açısından önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 20 cryptocurrencies are analyzed with the aim of increasing the effectiveness of financial investments based on cryptocurrencies and assisting investors to more accurately measure the market risk of cryptocurrencies. GAS, EGAS and AEGAS models, which are up-to-date models, are assumed to be estimated under the Student't distribution assumption. This study is based on daily data and it covers the period between 01.02.2018 - 01.06.2023. In the study, the ES method was chosen at 97.5% level of confidence in accordance with the BASEL IV regulations, which is an up-to-date method for assessing the market risk levels of the relevant cryptocurrencies. The study results show that the most prominent model among the 20 models within the scope of the study is the EGAS model. When the risk levels of the related cryptocurrencies are analyzed in this regard, it is seen that BTC and ETH have the lowest market risk for both short and long positions, whereas FIL has the highest market risk. It is believed that the study results will make important contributions to individual and institutional investors who wish to make investments in cryptocurrency markets regarding both investment strategies and risk management.