Hipotalamustaki bazı oreksijenik ve anoreksijenik moleküllerin ekspresyonunda mü opioit reseptörlerin olası etkisinin yetişkin sıçanlarda araştırılması
Investigation of the possible effect of mu opioid receptors on the expression of some orexigenic and anorexigenic molecules in the hypothalamus in adult rats
- Tez No: 870282
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Besin alımının düzenlenmesi hipotalamusta birçok nöroendokrin mekanizmanın çok faktörlü olarak entegrasyonuyla gerçekleşmektedir. Hipotalamusta oreksijenik ve anoreksijenik peptitler uyarılara yanıt oluşturarak besin alımının düzenlenmesine katkıda bulunur. Hipotalamusta da yaygın olarak eksprese olan opioit peptitlerin beslenme üzerindeki uyarıcı etkileri bilinmesine rağmen, bu etkinin mekanizmaları hakkında çok az bilgi bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, hipotalamusta mü opioit reseptörlerin oreksijenik ve anoreksijenik mekanizmalar üzerindeki etkilerinin deneysel modelde araştırılmasıdır. Bu amaçla morfinin subkutan yolla uygulanmasının yetişkin erkek sıçanlarda hipotalamusta besin alımıyla ilişkili moleküller üzerindeki etkisinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Wistar ırkı erkek sıçanlar kontrol, morfin, morfin+nalokson ve nalokson olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Morfin bağımlılığı modeli için sıçanlara 5 gün boyunca 10 mg/kg/gün dozunda morfin subkutan uygulandı. 5. gün morfin+nalokson grubuna morfin yoksunluğu oluşturmak için 3 mg/kg dozunda nalokson ve diğer gruplara %0,9'luk NaCl çözeltisi enjekte edildi. Gruplar 30 dakika süreyle gözlemlendi ve dekapite edilerek hipotalamus dokuları çıkarıldı. Elde edilen dokulardan RT-PCR yöntemiyle anoreksijenik ve oreksijenik peptit ekspresyon seviyeleri belirlendi. İstatistiksel değerlendirme için tek yönlü varyans analizi kullanıldı. Morfin uygulanması oreksin A gen ekspresyonunu artırırken, AgRP, NPY, POMK, FBN1 ifadelerini değiştirmedi. Nalokson uygulanması ise NPY ifadesini artırırken diğer molekülleri etkilemedi. Bu çalışmanın sonuçları morfin uygulanmasının beslenme ve metabolizmayla ilişkili molekülleri hipotalamustaki gen ifadelerini farklı düzeylerde etkileyebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Regulation of food intake occurs in the hypothalamus through multifactorial integration of many neuroendocrine mechanisms. In the hypothalamus, orexigenic and anorexigenic peptides respond to stimuli and contribute to the regulation of food intake. Although the stimulatory effects of opioid peptides, which are also widely expressed in the hypothalamus, on feeding are known, little is known about the mechanisms of this effect. The aim of this study was to investigate the effects of opioid receptors in the hypothalamus on orexigenic and anorexigenic mechanisms in an experimental model. For this purpose, it was aimed to determine the effect of subcutaneous administration of morphine on food intake-related molecules in the hypothalamus of adult male rats. Male Wistar rats were divided into 4 groups as control, morphine, morphine+naloxone and naloxone. For morphine addiction model, rats were administered morphine subcutaneously at a dose of 10 mg/kg/day for 5 days. On the 5th day, the morphine+naloxone group was injected with naloxone at a dose of 3 mg/kg and the other groups were injected with 0.9% NaCl solution to induce morphine withdrawal. The groups were observed for 30 minutes and the hypothalamus tissues were removed by decapitation. Anorexigenic and orexigenic peptide expression levels were determined by RT-PCR method. One-way analysis of variance was used for statistical evaluation. Morphine administration increased orexin A gene expression, but did not change AgRP, NPY, POMK, FBN1 expression. Naloxone administration increased NPY expression but did not affect other molecules. The results of this study showed that morphine administration may affect gene expression of nutrition and metabolism related molecules in the hypothalamus at different levels.