Minör (hafif) şiddetli kafa travmalı hastalardaki baş ağrısının nöroinflamatuar nöropeptidler ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between headache and neuroinflammatory neuropeptides in patients with mild head trauma
  1. Tez No: 870290
  2. Yazar: GÜLİSTAN SAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DAĞISTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Minör (Hafif) şiddetli kafa travmalı hastalarda gelişen baş ağrısının nöroinflamatuar nöropeptidlerden olan CGRP, SP, VIP ve PACAP-38'in plazma seviyeleri ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Birimimize 18-70 yaş arası hafif kafa travması ile başvuran 40 hasta ve 40 kontrol grubu çalışmaya alınmıştır. Gönüllülerden alınan 6 ml venöz kan örnekleri EDTA'lı tüplere aktarıldı. Daha sonra 4000 rpm'de 15 dakika santrifüj edildi. Daha sonra plazmalardan CGRP, SP, PACAP-38 ve VIP nöropeptidlerinin ölçümü ELISA yöntemi ile gerçekleştirildi. Ayrıca travma sonrası ilk gün ve 2 ay sonra hastalara VAS skor değerlendirilmesi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan tüm katılımcıların yaş ortalaması 40,3 ± 15,9'dur. CGRP, PACAP-38, SP ve VIP düzeyleri sağlıklı kontroller ve travma sonrası 0.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the relationship between plasma levels of neuroinflammatory neuropeptides, including CGRP, SP, VIP, and PACAP-38, and the development of headache in patients with mild traumatic brain injury (TBI). Materials and Methods: A total of 40 patients aged 18-70 with mild TBI and 40 individuals in the control group were included in the study. Venous blood samples were collected in EDTA tubes from volunteers and centrifuged at 4000 rpm for 15 minutes. Plasma levels of CGRP, SP, PACAP-38, and VIP neuropeptides were measured using the ELISA method. Additionally, VAS scores were evaluated for patients on the first day and after 2 months post-trauma. Results: The mean age of all participants was 40.3 ± 15.9.