Performansa dayalı etkinliklerin öğrencilerin akademik başarı ve fene yönelik tutumlarına etkisi: Basınç konusu
The effect of performance-based activities on students' academic achievement and attitudes towards science: Pressure topic
  1. Tez No: 870289
  2. Yazar: CEYLAN TÜKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, performansa dayalı etkinliklerin Fen bilimleri dersi 8. sınıf basınç konusunda kullanılmasının öğrencilerin başarısı ve öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik tutumlarına etkisini araştırmaktır. Çalışmada nicel araştırma yaklaşımının yöntemlerinden deneysel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Deneysel araştırma yönteminin yarı deneysel desenler modelinin ön test-son test eşitlenmemiş kontrol grup modeli kullanılmıştır. Araştırmamız Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı iç anadolu bölgesinin büyük bir ilinde bulunan bir ortaokulda öğrenim görmekte olan 8. sınıf öğrencilerinden seçilen 45 öğrenciye uygulanmıştır. Araştırmamızda veri toplama aracı olarak Basınç Akademik Başarı Testi (ABT) ve tutum ölçeği, kullanılmıştır. ABT 44 sorudan oluşmaktadır. ABT'nde bulunan sorular 8. sınıf basınç konusu MEB yıllık planında yer alan kazanımlar dikkate alınarak oluşturulmuş özgün sorulardır. Tutum ölçeği geçerliliği ve güvenirliği kanıtlanmış Fen Bilimleri dersine yönelik tutumları ölçen bir testtir. Öğrencilerin Fen Bilimleri dersine yönelik tutumlarını ölçmek için Geban vd. hazırlamış olduğu“Fene Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır (Geban vd., 1994). Veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Araştırmada performansa dayalı etkinliklerin Fen Bilimleri dersinde kullanılmasının geleneksel yöntemlere göre öğrenmede etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Performansa dayalı etkinlikler kullanılarak yapılan bu çalışmada öğrencilerin konuyu daha iyi öğrendikleri ve akademik başarı testinden çıkan sonuçlara göre öğrencilerin akademik başarılarının ve Fen Bilimleri dersine yönelik tutumlarının arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the effect of using performance-based activities on the 8th grade science course pressure subject on students' success and students' attitudes towards the science course. The experimental research method, one of the methods of the quantitative research approach, was used in the study. The pretest-posttest unequal control group model of the quasi-experimental designs model of the experimental research method was used. Our research was applied to 45 students selected from the 8th grade studying at a secondary school in a large province of the Central Anatolia region affiliated with the Ministry of National Education. Pressure Academic Achievement Test (ABT) and attitude scale were used as data collection tools in our research. ABT consists of 44 questions. The questions in ABT are original questions created by taking into account the achievements in the 8th grade pressure subject in the Ministry of Education annual plan. The attitude scale is a test that measures attitudes towards the Science course, with proven validity and reliability. To measure students' attitudes towards the Science course, Geban et al. The“Attitude Towards Science Scale”prepared by him was used (Geban et al., 1994). The data were analyzed statistically. The study concluded that the use of performance-based activities in the Science course is effective in learning compared to traditional methods. In this study, which was conducted using performance-based activities, it was determined that students learned the subject better and, according to the results of the academic achievement test, students' academic success and attitudes towards the Science course increased.