Retrograt mastoidektomi ve mastoid obliterasyonunun fonksiyonel ve anatomik sonuçları
Functional and anatomical results of retrograde mastoidectomy and mastoid obliteteration
- Tez No: 870293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Kolesteatom nedeniyle retrograt mastoidektomi yapılan hastalarda obliterasyonsuz ve oblitere edilen grupların anatomik ve fonksiyonel olarak karşılaştırılması. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde Mayıs 2021-Nisan 2023 tarihleri arasında kolesteatomlu kronik otitis media hastalarına uygulanan Canal Wall Down Timpanomastoidektomi (CWDTM) operasyonunda gerçekleştirilen obliterasyon prosedürünün greft başarısına, işitme başarısına ve hastaların memnuniyetine olan etkileri değerlendirildi. Çalışma tek merkezli, gözlemsel, prospektif bir kohort çalışması olarak planlandı. Çalışmamızda obliterasyon yapılan hastalar çalışma grubu (Grup 1) olarak, açık kavite bırakılan hastalar ise kontrol grubu (Grup 2) olarak belirlendi. Cerrahın tercihine göre gruplar belirlendi. Hastalar postoperatif 1, 3, 6 ,9 ve 12. aylarda poliklinik kontrolüne çağrıldı. Her kontrolde odyometrik değerlendirme yapıldı ve endoskopik kayıtları alındı. Kontrole gelmeyen hastalar çalışmadan çıkarıldı. Hastaların memnuniyetini karşılaştırmak ve gruplar arasındaki homojenizasyonunu sağlamak amacı ile güncel litaratüre uygun olarak anketler yapıldı. Operasyon öncesi hayat kalitesi ölçeği-12 (COMQ-12) sonucu ve postoperatif hasta memnuniyetini gösteren Kronik otitis media fayda envanteri,“Chronic Otitis Media Benefit Inventory”(COMBI) ölçeği kullanıldı. Bulgular: Çalışma grubu için preoperatif Air bone gap (ABG) ile 1, 3 ve 6. ay ABG skorları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik olmadığı görüldü (p: 0,902, p:0,422, p: 0,055). Postoperatif ABG ile 9 ve 12. aylarda yapılan odyometrik değerlendirme sonucunda istatistiksel olarak anlamlı değişiklik olduğu görüldü (p:0,00, p:0,017). 9. Ayda ortalama ABG nin 8,24 dB azalmış olduğu, 12. Ayda ise 5,64 dB azalmış olduğu saptandı. Hava yolu ortalamasında postoperatif 9. ayda ortalama 6,87 dB, 12.ayda 4,64 dB kazanç sağlandığı görüldü. Kontrol grubu için preoperatif ABG ile 9. ay ABG skorları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik olduğu görüldü. (p: 0,018). Çalışma grubu ve kontrol grubu karşılaştırıldığında 9. Ay ABGler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görüldü (p:0,980). Gruplar arasında COMQ 12 skorları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p:0,021). COMBI skorlarında ise istatiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı görüldü (p:0,170). Sonuç: Çalışmamızda mastoid obliterasyonu yaptığımız çalışma grubu hastalarıyla açık kavite bırakılan kontrol grubu arasında işitme ve hayat kalitesi anket skorları arasında istatiksel olarak fark gözlenmemiştir ancak oblitere edilen hastaların postoperatif daha kuru ve hijyenik sınırlı kaviteye sahip oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare anatomical and functional groups without obliteration and with obliteration in patients who underwent retrograde mastoidectomy due to cholesteatoma. Materials and Methods: The effects of the obliteration procedure performed in the Canal Wall Down Tympanomastoidectomy (CWDTM) operation, which was performed on chronic otitis media patients with cholesteatoma in our clinic between May 2021 and April 2023, on graft success, hearing success and patient satisfaction were evaluated. The study was planned as a single-center, observational, prospective cohort study. In our study, patients who underwent obliteration were designated as the study group (Group 1), and patients with open cavities were designated as the control group (Group 2). Groups were determined according to the surgeon's preference. Patients were called for outpatient clinic control at 1, 3, 6, 9 and 12 months postoperatiferatively. Audiometric evaluation was performed and endoscopic records were taken at each control. Patients who did not come for control were excluded from the study. Surveys were conducted in accordance with the current literature in order to compare the satisfaction of the patients and ensure homogenization between the groups. Preoperatiferative quality of life scale-12 (COMQ-12) result and Chronic otitis media benefit inventory, (COMBI) scale, which shows postoperatiferative patient satisfaction, were used. Results: When the preoperatiferative Air bone gap (ABG) and 1st, 3rd and 6th month ABG scores were compared for the study group, it was seen that there was no statistically significant change (p: 0.902, p:0.422, p: 0.055). As a result of postoperatiferative ABG and audiometric evaluation at 9th and 12th months, a statistically significant change was observed (p:0.00, p:0.017). It was determined that the average ABG decreased by 8.24 dB in the 9th month and by 5.64 dB in the 12th month. It was observed that the airway average gained an average of 6.87 dB in the 9th postoperatiferative month and 4.64 dB in the 12th month. When the preoperatiferative ABG and 9th month ABG scores were compared for the control group, a statistically significant change was observed. (p: 0.018). When the study group and the control group were compared, it was seen that there was no statistically significant difference between the 9th month ABGs (p:0.980). When COMQ 12 scores were compared between groups, a statistically significant difference was detected (p:0.021). There was no statistically significant difference in COMBI scores (p: 0.170). Conclusion: In our study, no difference was observed in hearing and quality of life survey scores between the study group patients in whom we performed mastoid obliteration and the control group in which an open cavity was left, but it was observed that the obliterated patients had a drier and more hygienic postoperatiferative cavity.