Ebeveynlerin çocuklarının uykuları hakkındaki görüşleri: Anneler ne ister, babalar ne düşünür?
Perspectives of parents about their infants' sleep: What do the mothers wish? what do the fathers think?
- Tez No: 870294
- Danışmanlar: PROF. DR. PERRAN BORAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Uyku sorunları, erken çocukluk döneminde sık görülür ve tüm aileyi etkiler. Ülkemizde, ailelerin bebeklerinin uykusu hakkında fikirlerini inceleyen çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada, bebeklerin uykusunun hem objektif yönden hem de anne ve babaların bakış açısından incelenmesi hedeflendi. Gereç ve Yöntem: Uyku sorunu olan ve olmayan 6-36 ay arası bebekler ve aileleri uygunluk örneklemiyle dahil edildi. Uyku, kısa bebek uyku anketi (KBUA) ve aktigrafi ile değerlendirildi. Anne ve babalar, Hasta Sağlık Anketi-9, Yaygın Anksiyete Bozukluğu Testi-7, İlişki Değerlendirme Ölçeği ve Evlilik Yaşam Doyumu Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile değerlendirildi ve bireysel derinlemesine görüşmeler geçekleştirildi. Bulgular: Uyku sorunu olan grupta 41, olmayan grupta ise 45 aile araştırmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Early childhood sleep problems are common, affecting the entire family. Studies examining parents' views on their infants' sleep are limited in Türkiye. This study aimed to investigate child's sleep in relation to mother's and father's perspectives. Materials and methods: Infants aged 6-36 months with and without sleep problems and their parents were included in the study based on a convenience sample. Sleep was evaluated by Brief Infant Sleep Questionnaire (BISQ) and actigraphy. Parents were assessed with the Patient Health Questionnaire-9, Generalized Anxiety Disorder-7, Relationship Assessment Scale, Marital Life Satisfaction Scale, and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and individual in-depth interviews were conducted. Results: 41 families with sleep problems and 45 families without were included.