Riskli gebelerde risk algısının prenatal bağlanma düzeyine etkisi
The effect of risk perception on prenatal attachment level in risky pregnancy
  1. Tez No: 870307
  2. Yazar: RANA KOŞUNALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Riskli Gebelerde Risk Algısının Prenatal Bağlanma Düzeyine Etkisi Amaç: Bu çalışma riskli gebelerde risk algısının prenatal bağlanma düzeyine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: bu çalışma riskli gebelerde risk algısının prenatal bağlanma düzeyine etkisi ve ilişkili faktörleri araştıran tanımlayıcı ve prospektif nitelikte bir çalışmadır. Araştırma Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi doğum ve kadın hastalıkları poliklinikleri ve yatan hasta kliniklerinde yapılmıştır. Araştırmanın verileri Ağustos 2022- Haziran 2023 tarihleri arasında 150 riskli gebeden elde edilmiştir. Araştırmada“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Risk Algısı Ölçeği (GRAÖ)”ve“Prenatal Bağlanma Ölçeği (PBÖ)”kullanılmıştır. Çalışmada riskli gebelik tanısında“Sağlık Bakanlığı Gebelikte Risk Değerlendirme Formu”dikkate alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Bağımlı Örneklemlerde t-testi, Tek Faktörlü Varyansa Analizi, Mann Whitney U Testi, Pearson Korelasyon testi, Hiyerarşik Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Bulgular: Riskli gebelerin hem ikinci trimester hem de üçüncü trimesterdeki GRAÖ ve PBÖ toplam ve tüm alt boyut puanları yüksek bulunmuştur. Riskli gebelerin üçüncü trimesterdeki GRAÖ ve PBÖ toplam ve tüm alt boyut puanları ikinci trimesterden anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Effect of Risk Perception on Prenatal Attachment Level in Risky Pregnant Women Aim: The study was conducted to examine the effect of risk perception on prenatal attachment level in high-risk pregnant women. Materials and Methods: This study is a descriptive and prospective study investigating the effect of risk perception on prenatal attachment level and related factors in high-risk pregnant women. The research was conducted in the obstetrics and gynecology polyclinics and inpatient clinics of Bingöl Gynecology and Children's Hospital. The data of the study was obtained from 150 high-risk pregnant women between August 2022 and June 2023.“Introductory Information Form”,“Risk Perception Scale (GRAS)”and“Prenatal Attachment Scale (PBI)”were used in the research. In the study,“Ministry of Health Pregnancy Risk Assessment Form”was taken into consideration in the diagnosis of risky pregnancy. Dependent Samples t-test, Single Factor Analysis of Variance, Mann Whitney U Test, Pearson Correlation Test, Hierarchical Multiple Regression Analysis were used to evaluate the data. Results: GRAS and PBI total and all subscale scores of risky pregnant women in both the second and third trimesters were found to be high. GRAS and PBS total and all subscale scores of risky pregnant women in the third trimester were found to be significantly higher than in the second trimester.