Barrıers to physıcal actıvıty among pregnant women who attend prımary health care centers ın babylon governorate, ıraq
Irak, babil vilayeti'ndeki birinci basamak sağlık merkezlerine devam eden hamile kadınlarda fiziksel aktivitenin önündeki engeller
- Tez No: 798488
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZGE ÇINAR MEDENİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş: Birinci basamak sağlık hizmetleri, hamile kadınlara sunulan hizmetleri ifade eden bir terimdir. Fiziksel aktivite hem anne hem de fetüs için güvenlidir ve aşırı kilo alımının ve buna bağlı durumların önlenmesi ile ilişkilidir. Kadınlar, bu değişikliklerin büyüyen fetüs üzerinde olumlu etki yapacağına inanırlarsa, hamilelik sırasındaki davranış değişikliklerine genellikle daha açık olurlar. Fiziksel aktivite, hamilelik dönemi de dahil olmak üzere yaşam boyu sağlığın iyileştirilmesi ve sürdürülmesi için hayati önem taşır. sağlığı geliştirme ve önleme doğum öncesi programları oluşturmak için hamilelik sırasında boş zaman fiziksel aktivitenin önündeki algılanan engelleri anlamak çok önemlidir. Amaç: 1. Hamilelik sırasında fiziksel aktivitenin önündeki engelleri belirlemek, 2. Kadınların yaşı, ailenin sosyoekonomik durumu, gebelik yaşı, gravidite, parite, kürtaj ve gebelik sırasındaki fiziksel aktivite engelleri arasındaki ilişkiyi belirlemek ve 3. Kadınların gebelik sırasında fiziksel aktivite engellerinin eğitim düzeyi, yerleşim yeri ve gebelik riski kategorisi grupları arasında farklılıklarını araştırmaktır. Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel bir çalışmaydı yapılmıştır. Veriler, Irak'ın Babil Valiliği'ndeki birinci basamak sağlık merkezlerini ziyaret eden hamile kadınlardan toplanmıştır. Toplam örneklem büyüklüğü 390 idi. Veriler 1 Mart 2022'de başlayıp 1 Haziran 2022'de sona eren üç aylık sürede toplandı. Irak'ın Babil Valiliği'ne bağlı hastanelerde Babil Sağlık Müdürlüğü'nden onay alındıktan sonra örnekler hamile kadınlardan anket yoluyla alındı. Çalışma aracı iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm kadınların sosyodemografik formu ve ikinci bölüm, (Amiri-Farahani ve ark., 2021) tarafından hazırlanan gebelik sırasında fiziksel aktivitenin önündeki engeller ölçeğinden (BPAPS) oluşmaktadır. Bulgular: Gebeler eğitim düzeyine göre gruplandığında gruplar arasında anlamlı fark vardı (p0,05). Gebeler gebelik öncesi vücut kitle indeksine göre gruplandırıldığında gruplar arasında anlamlı fark vardı (p0,05) yoktu. Sonuçlar: Çalışmanın bulgularına dayanarak aşağıdaki sonuçlara varılmıştır: 1. Gebelik Sırasında Fiziksel Aktivitenin Önündeki Engeller Ölçeği (BPAPS), Kişilerarası Engellerin daha yüksek bir puan ortalaya sahip olduğunu göstermiştir. 2. Çalışma sonuçları, Gebelik Ölçeği Sırasında Fiziksel Aktivitenin Önündeki Engellerin Genel Değerlendirmesi (BPAPS) ile Demografik veriler (gebelik yaşı) arasında bir ilişki göstermemiştir. 3. Çalışma sonuçları Gebelik Sırasında Fiziksel Aktivitenin Önündeki Engellerin Genel Değerlendirmesi Ölçeği (BPAPS) ile (kadının yaşı, Ailenin sosyoekonomik durumu, gravidite ve kürtaj) arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Öneriler: Sonuç listesine dayanarak, çalışma şunları önermektedir: 1. Hamilelik sırasında kadınlarda fiziksel aktivite engellerinin bütüncül bir değerlendirmesi gereklidir. 2. Birinci basamak sağlık ocaklarının genelindeki gebelerde, BPAPS'ın yararlılığının değerlendirilmesi gelecekteki araştırmalar için avantaj sağlayacaktır. 3. Hamile kadınların hamilelik sırasında fiziksel aktivitenin önündeki engeller hakkındaki bilgilerini artırmak için her hastaya bir eğitim paketi veya broşür sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Background: Primary health care is a term that refers the fundamental structural and operational component of public health care in poor nations. Physical activity is safe for both mother and fetus and is associated with the prevention of excess weight gain and its related conditions. Women are often more receptive to behavioral changes during pregnancy if they believe those changes will positively impact on the growing fetus. Physical activity is vital for improving and maintaining health throughout life, including during pregnancy and It's crucial to understand the perceived barriers to leisure-time physical activity during pregnancy in order to build successful health promotion and prevention prenatal programs. Objective: (1) To identify barriers to physical activity during pregnancy, (2) To identify the association between women's age, the family's socioeconomic status, gestational age, gravidity, parity, abortion, and their barriers to physical activity during pregnancy, and (3) To investigate the differences in women's barriers to physical activity during pregnancy between the groups of the level of education, residency, and pregnancy risk category. Methods: It was a descriptive cross-sectional study. Data was collected from pregnant women who visit the primary health care centers in Babylon Governorate, Iraq. The total sample size was 390. The data was collected over three months beginning on March 1, 2022, and ending on June 1, 2022. After obtaining approval from the Babylonian Health Directorate in the hospitals affiliated with the Babylonian Governorate of Iraq, the samples are taken randomly and through a questionnaire that the pregnant woman answered. the study instrument includes two parts the first part women's sociodemographic sheet and the second part consists of the barriers to physical activity during pregnancy scale (BPAPS) by (Amiri-Farahani et al., 2021) Results: When pregnant women grouped according to level of education, there was significant difference among groups (p0.05) among groups. When pregnant women grouped according to body mass index before pregnancy there was significant difference among groups (p0.05) among groups. Conclusion : The following conclusions were made based on the study's findings: 1. The Barriers to Physical Activity during the Pregnancy Scale (BPAPS) showed that the Interpersonal Barriers had a higher mean of score. 2. The study results presented no association between the Overall Evaluation of Barriers to Physical Activity during the Pregnancy Scale (BPAPS) and Demographic data (gestational age) 3. The study results showed an association between the Overall Evaluation of Barriers to Physical Activity During Pregnancy Scale (BPAPS) (women's age, Family's socioeconomic status, gravidity, and abortion) Recommendations: Based on the list of conclusions, the study recommends that: 1. A holistic assessment of the barriers to physical activity is required in women during pregnancy. 2. It would be advantageous for future research to evaluate the usefulness of the BPAPS in pregnant women in the overall primary health care centers. 3. Provide an educational package or brochure movie to each patient to increase pregnant women's knowledge of the barriers to physical activity during pregnancy.