Yüksek riskli ve düşük riskli gebelerde travmatik doğum algısının karşılaştırılması
Comparison of traumatic perception in HİGH-risk and LOW-risk pregnant women
  1. Tez No: 639930
  2. Yazar: GÜLPINAR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ZÜMRÜT BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Araştırma, yüksek riskli ve düşük riskli gebelerde travmatik doğum algısını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Sarıyer Hamidiye Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2020-Mayıs 2020 tarihlerinde doğum için yatışı yapılan gebelerle yapılmış karşılaştırmalı tanımlayıcı çalışmadır. Çalışmaya alınma kriterlerine uyan toplam 156 gebe Sağlık Bakanlığı Gebelikte Risk Değerlendirme Formu kullanılarak, 78 yüksek riskli ve 78 düşük riskli gebe grubu şeklinde çalışmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında sırasıyla; Gebe Tanıtıcı Bilgi Formu, Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği ve Travmatik Doğum Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan gebelerin %79,5'inin normal vajinal doğum yapmak istediği, %62,8'inin normal doğumdan korktuğu saptanmıştır. Çalışmada yüksek riskli grubun Travmatik Doğum Algısı Ölçeği puan ortalaması 73,08±31,11, düşük riskli grubun puan ortalaması 69,33±29,343 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The research was carried out to determine the perception of traumatic birth in high-risk and low-risk pregnant women. Materials and Methods: The study is a comparative descriptive study conducted in Sarıyer Hamidiye Etfal Training and Research Hospital with pregnant women who were hospitalized for delivery between January 2020 and May 2020. A total of 156 pregnant women meeting the inclusion criteria were included in the study as two groups one including 78 high-risk pregnant women and the other 78 low-risk pregnant women using the Ministry of Health Risk Assessment Form. In the collection of the data Pregnant Introductory Information Form, State and Trait Anxiety Scale, Traumatic Birth Perception Scale were used. Findings: It was determined that 79.5% of the pregnant women participating in the study wanted to have a normal vaginal delivery and 62.8% were afraid of normal delivery. In the study, the mean score of the Traumatic Birth Perception Scale of the high-risk group was 73.08 ± 31.11, and the mean score of the low-risk group was 69.33 ± 29.334.