Boğalarda testiküler doku kriyoprezervasyonunun poli (ADP-Riboz) polimeraz-1 (PARP-1) gen ekspresyon seviyesi üzerine etkisi
Effects of testicular tissue cryopreservation on poly ((ADP-Riboz)) polymerase-1 (PARP-1) gene expression level in bulls
  1. Tez No: 870318
  2. Yazar: CUMALİ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÇEVİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sunulan tez çalışması boğalarda testiküler doku ve epididimal sperma kriyoprezervasyonu işlemlerini kapsamakta ve bu uygulamaların spermatolojik parametreler, testiküler dokuda hücre canlılığı ve bir DNA onarım enzimi olan PARP-1 geninin ekpresyonu üzerine etkilerinin araştırılmasını amaçlamıştır. Çalışmada mezbahanede kesimi yapılan 2 yaşından büyük 20 boğaya ait testisler kullanıldı. Kauda epididimislerden elde edilen spermalar spermatolojik değerlendirmelerden sonra payet yöntemine göre sıvı azot buharında donduruldu ve sıvı azotta (-196°C) saklandı. Testislerden elde edilen testiküler doku parçaları ise Dimetilsülfoksit (DMSO) ve Etilen Glikol (EG) kriyoprotektanlarını içeren sulandırıcılar içerisinde, kriyotüplerde, yavaş dondurma yöntemiyle donduruldu ve sıvı azotta (-196°C) saklandı. Spermalar taze ve çözüm sonrası motilite, kinematik parametreler, canlılık, plazma membran bütünlüğü, morfoloji ve kromatin kondenzasyonu yönünden değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The presented thesis study covers testicular tissue and epididymal semen cryopreservation procedures in bulls and aims to investigate the effects of these applications on spermatological parameters, cell viability in testicular tissue, and the expression of the PARP-1 gene, a DNA repair enzyme. Testes of 20 bulls over two years old, slaughtered in a slaughterhouse, were used in the study. After spermatological evaluations, the semen obtained from the kauda epididymis was frozen in liquid nitrogen vapor according to the straw method and stored in liquid nitrogen (-196°C). Testicular tissue pieces obtained from the testicles were frozen by the slow freezing method in cryotubes, in extenders containing Dimethylsulfoxide (DMSO) and Ethylene Glycol (EG) cryoprotectants, and stored in liquid nitrogen (-196°C). Fresh and post-thaw semen was evaluated in terms of motility, kinematic parameters, viability, plasma membrane integrity, morphology, and chromatin condensation.