Hipotermik Sirkulatuar Arrest uygulanan aort cerrahisi hastalarında sürenin; klinik ve biyokimyasal sonuçlara etkisinin retrospektif değerlendirilmesi
Duration of aortic surgery patients operated in practice Hyperthermic Circulatory Arrest; retrospective evaluation of effect to clinical and biochemical outcomes
  1. Tez No: 870331
  2. Yazar: BATUHAN KABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İHSAN PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç Hipotermik sirkulatuar arrest (HSA), özellikle distal asendan aorta ve arkus aortanın tutulduğu kompleks ameliyatlar sırasında rutin olarak uygulanan bir koruma yöntemidir. Aort cerrahisinde başarı, hayati organların preoperatif, intraoperatif ve postoperatif dönemde korunması ile doğru orantılıdır. Vital bulguların normal seyrettiği vakalarda dahi dolaşım bozukluğunun erken göstergesi laktat yüksekliği olmaktadır. Çalışmamızın amacı HSA uygulanan aort cerrahisi ameliyatlarında HSA süresinin laboratuvar ve klinik parametreler ile olan ilişkisini araştırmaktır. Yöntem: 01.01.2022 ve 01.05.2023 tarihleri arasında kliniğimizde aynı cerrahi ekip tarafından HSA ile aort cerrahisi uygulanmış 29 ardışık vakanın preoperatif, intraoperatif ve postoperatif verileri retrospektif olarak hasta dosya kayıtları ve hastane bilgi sisteminden taranmıştır. HSA süresi 40 dakikanın altında olan hastalar (HSA
Özet (Çeviri)
Aim: Hypothermic circulatory arrest (HCA) is routinely performed during complex surgeries, especially those involving the distal ascending aorta and arch aorta. Preoperative, intraoperative and postoperative protection of vital organs is directly correlated with the success of aortic surgeries. Even in cases with normal vital signs, lactate elevation is an early indicator of circulatory disturbance. Our study aimed to investigate the relationship between the duration of HCA and laboratory and clinical parameters in aortic surgery patients undergoing HCA. Method: Preoperative, intraoperative, and postoperative data of 29 consecutive patients who underwent aortic surgery by the same surgical team in our clinic and underwent HCA between 01.01.2022 and 01.05.2023 were retrospectively reviewed from patient file records and hospital data software system. The data were analyzed by dividing the patients into two groups as: patients with HCA duration less than 40 minutes (HCA