Son trimesterde kullanılan gebe yastığının uyku ve konfora etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effect of pregnancy pillow used in the last trimester on sleep and comfort: Randomized controlled study
  1. Tez No: 870332
  2. Yazar: BETÜL UZUN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu araştırma son trimesterde kullanılan gebe yastığının uyku ve konfora etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal Metot: Bu araştırma, deneysel tipte randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırma, Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi poliklinik birimine Mayıs-Aralık 2023 tarihleri arasında başvuran gönüllü ve araştırma kriterlerini karşılayan 75 gebeyle (38 deney, 37 kontrol) tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Gebelikte Uykuya İlişkin Bilgi Formu, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi ve Prenatal Konfor Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to examine the effect of the pregnancy pillow used in the last trimester on sleep and comfort. Material and Method: This research is an experimental type randomized controlled study. The research was completed with 75 pregnant women (38 experimental, 37 control) who were volunteers and met the research criteria, who applied to the outpatient clinic unit of Amasya University Sabuncuoğlu Şerefeddin Training and Research Hospital between May and December 2023. Personal Information Form and Information Form on Sleep During Pregnancy, Pittsburgh Sleep Quality Index and Prenatal Comfort Scale were used to collect data.