Yaygın anksiyete bozukluğu tanısı olan hastalarda belirsizliğe tahammülsüzlüğün bağlanma biçimleriyle ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between intolerance of uncertainty and attachment styles in patients diagnosed with generalized anxiety disorder
  1. Tez No: 870345
  2. Yazar: İLKYAZ ÖZ BAKILAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY AKSARAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada yaygın anksiyete bozukluğu (YAB) tanılı hastalarda belirsizliğe tahammülsüzlüğün bağlanma biçimleriyle ilişkisinin araştırılması ve sağlıklı gönüllülerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza DSM-V tanı kriterlerine göre yaygın anksiyete bozukluğu olan 82 hasta ile yaş ve cinsiyet açısından benzer özellikte olan 82 sağlıklı kişi kontrol grubu olarak alındı. Tüm olgulara Sosyodemografik Veri formu, Hamilton Anksiyete Ölçeği ( HAM-A), Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği -12 (BTÖ-12) , Yakın ilişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II) uygulandı. YAB grubunda belirsizliğe tahammülsüzlük toplam puanı (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between intolerance of uncertainty and attachment styles in patients diagnosed with generalized anxiety disorder (GAD) and to compare it with healthy volunteers. In our study, 82 patients with generalized anxiety disorder according to DSM-V diagnostic criteria and 82 healthy individuals similar in age and gender were included as the control group. Sociodemographic Data Form, Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM-A), Intolerance of Uncertainty Scale-12 (IUS-12), Experiences in Close Relationships- Revised (ECR-R) were applied to all cases. In the GAD group, intolerance of uncertainty total score (p0.05).