Sağlık profesyonellerinin namus anlayışı ile toplumsal cinsiyet rolleri arasındaki ilişki
Health professionals the relationship between honor perception and gender roles
  1. Tez No: 870346
  2. Yazar: SEMA BERBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE YANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışma, sağlık profesyonellerinin kadına ilişkin namus algıları ve toplumsal cinsiyet rolleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek, ayrıca sağlık profesyonellerinin namus algıları ve toplumsal cinsiyet rollerini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışma, bir kamu hastanesinde çalışan 194 sağlık profesyoneli ile yürütülmüştür. Çalışmanın verileri Temmuz–Eylül 2023'te“Sağlık Profesyoneli Bilgi Formu”,“Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (TCRTÖ)”ve“Kadına İlişkin Namus Anlayışı Tutum Ölçeği (KİNATÖ)”kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Sağlık profesyonellerinin %73.2'sinin kadın, %64.9'unun evli, %34'ünün 26-32 yaş aralığında, %60.8'inin lisans mezunu, %53.6'sının hemşire, %31.4'ünün 1-5 yıl arasında hizmet yılı olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada toplam puan ortalaması TCRTÖ için 156.08±19.24, KİNATÖ için ise 103.59±16.09'dur.
Özet (Çeviri)
Objective: This thesis study has been conducted to reveal the bonds between the honor perceptions and gender roles of health professionals in addition to determining the factors affecting these concepts among health professionals. Method: The study was conducted with the help of 194 health professionals, working in a state hospital. The data of the study were obtained with face-to-face meetings in July-September 2023 through several surveys:“Health Professional Information Form”,“Gender Roles Attitude Scale (GRAS)”, and“Honor Concept Perception Toward Women Scale (HCPTWS)”. The data are assessed by using SPSS 24.0 package program. Results: Among the professionals participating in the surveys, 73.2% were women, 64.9% were married, 34% were between ages 26-32, 60.8% had a bachelor's degree, 53.6% were nurses, 31.4% had a service time between 1-5 years. GRAS and HCPTWS total point averages are found as 156.08±19.24 and 103.59±16.09, respectively. A strong, positive-sided correlation is found between GRAS and HCPTWS metrics (r=0.79 ρ