Şeffaf plak ve sabit ortodontik tedavi gören hastalarda psikososyal etkilerin karşılaştırılması
Comparison of psychosocial effects in patients undergoing clear aligners and fixed orthodontic treatment
  1. Tez No: 870355
  2. Yazar: EMİNE TÜRKHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİD YILDIRIM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızın amacı, Necmettin Erbakan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na ortodontik tedavi talebiyle başvuran şeffaf plak ve sabit ortodontik tedavi hastalarının tedavi sürecindeki anksiyete ile depresyon değişimlerini ve yaşam kalitelerini değerlendirerek, bu etkilerin bireyler üzerindeki psikososyal farklılıklarını ortaya koymaktır. Çalışmamızda, şeffaf plak tedavisi ve sabit ortodontik tedavi görmek isteyen 18 yaş ve üstü 35'er kişilik hasta grupları oluşturulmuştur. Hastalara tedavinin başlangıcında (T1) ve 6.ayında (T2), Ağız Sağlığı Etki Ölçeği-14 (OHIP-14), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Dental Estetiğin Psikososyal Etkisi Anketi (PIDAQ) verilerek doldurmaları istenmiştir. Doldurulan ölçekler daha sonra bir psikiyatri uzmanı tarafından analiz edilmiştir. Şeffaf plak ve sabit ortodontik tedavi grubunun OHIP-14 değerlendirmelerinin grup içi değişimleri istatistiksel olarak farklılık göstermiştir (p0,05). Gruplar arası karşılaştırmada dental özgüven, sosyal etki, psikolojik etki ve estetik kaygının 6.
Özet (Çeviri)
Our study aims to evaluate the changes in anxiety and depression levels during treatment and quality of life of patients who applied to the Department of Orthodontics at Necmettin Erbakan University Faculty of Dentistry for orthodontic treatment, specifically those undergoing clear aligner and fixed orthodontic treatment. We intend to reveal the psychosocial differences of these effects on individuals. In our study, two patient groups, each consisting of 35 individuals aged 18 and over, were formed to undergo clear aligner therapy and fixed orthodontic treatment. At the beginning of the treatment (T1) and at the 6th month (T2), patients were asked to fill out the Oral Health Impact Profile-14 (OHIP-14), Beck Anxiety Inventory (BAI), Beck Depression Inventory (BDI), and Psychosocial Impact of Dental Aesthetics Questionnaire (PIDAQ). The completed questionnaires were then analyzed by a psychiatric expert. The intra-group changes in the OHIP-14 assessments of both the clear aligner and the fixed orthodontic treatment groups showed statistically significant differences (p0.05).