Örgütsel sosyalleşmenin örgütsel vatandaşlık davranışına etkisi: Azerbaycan tekstil sektörü üzerine bir alan araştırması
The effect of organizational citizenship behavior on organizational socialization: A field research
  1. Tez No: 870356
  2. Yazar: GULGADAM MIRZAZADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, Örgütsel Sosyalleşmenin Örgütsel Vatandaşlık Davranışına Etkisinin tanımlanması ele alınmaktadır. Çalışma üç bölüm olarak tasarlanmıştır. Birinci bölümde Örgütsel Sosyalleşmenin anlamı, tanımı, önemi, amacı, sureci, boyutları, taktikleri ve sonuçları ele alınmıştır. Ikinci bölümde Örgütsel Vatandaşlık Davranışın kavramının boyutları, önemi, ayrıca Örgütsel Vatandaşlık Davranışına etki eden faktörler incelenmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın amacı, hipotez ve modelleri, ön kabul ve sınırlılıkları, yöntemi, ayrıca bulgu ve yorumlar yer almıştır. Bu bölümde 5'li Likert anket formları oluşturularak, ölçeklere dair faktör ve güvenilirlik analizler sonuçlandırılmıştır. Örgütsel Sosyalleşme Davranışının Örgütsel Vatandaşlığa etkisinin tespit edilebilmesi amacıyla; bir işletmede çalışan işgörenlere uygulanan ve nicel özellikte olan anket formunun oluşturulmasında, daha evvel benzer türde gerçekleştirilen çalışmalarda geçerlilik ve güvenilirlik analizleri sağlanmış ölçeklerden yararlanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demografik bilgileri, Örgütsel Sosyalleşme Ölçeğini ve Örgütsel Vatandaşlık Davranışı Ölçeğini içeren bir anket formu kullanılmıştır. Veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş, ortalamalar arası karşılaştırmalar yapılırken ilişkisiz örneklemler için t-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way ANOVA) kullanılmıştır. Bulgu ve yorumlar bağlamında karşılaştırmalı tablolar oluşturulmuş, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, örgütsel sosyalleşmenin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde pozitif ve anlamlı etkisinin bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the effect of Organizational Socialization on Organizational Citizenship Behavior. The study contains three main parts; The first part dicusses the meaning, definition, importance, purpose, process, dimensions, tactics and results of Organizational Socialization. The second part dicusses the dimensions and importance of the concept of Organizational Citizenship Behavior, as well as the factors affecting Organizational Citizenship Behavior. The third part discusses the purpose of the research, hypotheses and models, presuppositions and limitations, method, as well as findings and comments. In this section, 5-point Likert survey forms were created and factor and reliability analyzes of the scales were concluded. In order to determine the effect of Organizational Socialization Behavior on Organizational Citizenship; We used scales in our employee survey that were tested for validity and reliability in previous similar studies. The data in this study are collected using a survey that included demographic information, an Organizational Socialization Scale, and an Organizational Citizenship Behavior Scale. The study used the SPSS program to analyze the data, employing t-tests and One Way ANOVA to compare means. The study also created tables to compare findings and conducted correlation and regression analyses. The results showed that organizational socialization positively and significantly influences organizational citizenship behavior.