Migren tanılı çocuklarda sirkadiyen ritim proteinlerinin değerlendirilmesi ve sağlıklı çocuklarla karşılaştırılması
Evaluation of circadian rhythm proteins in children diagnosed with migraine and comparison with healthy children
  1. Tez No: 870366
  2. Yazar: ERALP GÖKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA BÜYÜKKAYHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çocuklarda en sık görülen baş ağrısı tipleri gerilim tipi baş ağrısı ve migrendir. Migren, ataklarla seyreden ve ataklar arasında asemptomatik olan kronik tekrarlayıcı bir bozukluktur. Migren patofizyolojisi hakkında pek çok çalışma olmasına rağmen patofizyolojik mekanizmalar tam olarak aydınlatılamamıştır. Migrenin uyku bozukluklarıyla ilişkilendirilmiş olması nedeniyle sirkadiyen ritim bozukluklarının migren ile ilişkili olabileceği düşünülerek çalışmamız planlanmıştır. Bu ilişkinin ortaya çıkarılması hem migrenin patofizyolojisinin aydınlatılmasında hem de migren hastalığının tedavisinde yol gösterici olacaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza çocuk nörolojisi polikliniğine Ocak 2023-Şubat 2023 tarihleri arasında başvuran, Uluslararası Baş Ağrısı Cemiyeti (International Headache Society-3 (IHS-3)) beta kriterlerine göre migren tanısı almış olan 7-17 yaş aralığında 32 hasta, genel pediatri polikliniğine non spesifik şikayetlerle başvuran 30 kontrol grubu dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol grubundan alınan kanlarda sirkadiyen ritim proteinleri (CRY1, CRY2, CLOCK, BMAL1, PER1, PER2) ölçülmüş ve iki grubun değerleri karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda hasta grubuna yapılan anket verileri (ek hastalık, infantil kolik öyküsü, ilaç kullanımı, baş ağrısının hava durumundan etkilenme durumu, baş ağrısız aura, baş dönmesi, gözlerde kararma, bulantı, aralıklı kusma, aura, ağrının yeri, zonklama, ağrı süresi, ağrının şiddeti, bugüne kadar geçirilen atak sayısı, uyku süresi, gece uyanma sıklığı, karın ağrısı, kafein tüketimi, fiziksel aktivite ile baş ağrısında artış, kusma, fotofobi, fonofobi, ailede migren tanılı hasta varlığı, taşıt tutması, analjezik yanıtı ve hastaların migren tedavisi alıp almadıkları) ile sirkadiyen ritim protein düzeylerinin ilişkisi incelenmiş, korelasyon analizleri yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda hasta ve kontrol grupları arasında cinsiyet ve yaş dağılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur.
Özet (Çeviri)
Aim: The most common types of headaches in children are tension-type headaches and migraines. Migraine is a chronic, recurrent disorder characterized by attacks with asymptomatic periods in between. Despite numerous studies on the pathophysiology of migraines, the pathophysiological mechanisms have not been fully elucidated. Due to the association of migraines with sleep disorders, our study was planned to investigate whether circadian rhythm disturbances could be associated with migraines. Revealing this relationship will not only shed light on the pathophysiology of migraines but also provide guidance for the treatment of migraine disease. Materaials and Methods: Thirty-two patients aged 7-17 years diagnosed with migraines according to the International Headache Society-3 (IHS-3) beta criteria who presented to the pediatric neurology outpatient clinic between January 2023 and February 2023, and 30 control subjects presenting to the general pediatric outpatient clinic with nonspecific complaints were included in our study. Circadian rhythm proteins (CRY1, CRY2, CLOCK, BMAL1, PER1, PER2) were measured in the blood samples obtained from the patient and control groups, and the values of the two groups were compared. Additionally, correlation analyses were performed to examine the relationship between the levels of circadian rhythm proteins and questionnaire data from the patient group (including comorbidities, history of infantile colic, medication use, sensitivity to weather conditions, painless aura, dizziness, vision darkening, nausea, intermittent vomiting, aura, location of pain, throbbing, duration of pain, severity of pain, number of attacks experienced to date, sleep duration, frequency of nocturnal awakenings, abdominal pain, caffeine consumption, increase in headache with physical activity, vomiting, photophobia, phonophobia, presence of migraine diagnosis in the family, motion sickness, analgesic response, and whether patients received migraine treatment). Results: There was no statistically significant difference between the patient and control groups in terms of gender and age distribution.