Migren hastalığı tanılı çocukların serum melatonin seviyelerinin sağlıklı çocukların serum melatonin seviyeleriyle karşılaştırılması
Comparison of serum melatonin levels of children with diagnostic migraine with the levels of serum melatonin of healthy children
  1. Tez No: 615255
  2. Yazar: TAHİR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELEVLİ, DR. SENEM AYÇA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Baş ağrısı şikayeti erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da acil ve polikliniklere en sık başvuru şikayetlerinden birisidir. Çocuklarda primer baş ağrılarından en sık görüleni migren hastalığıdır. Migren hastalığı, ataklarla seyreden ve ataklar arasında asemptomatik olan kronik tekrarlayıcı bir bozukluktur. Migren hastalığının etiyolojisi tam olarak aydınlatılamamıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda migren etiyolojisinde nöromediatörlerin ve sirkadien ritimdeki bozulmanın önemli bir yeri olduğu vurgulanmaktadır. Melatonin hormonu ise sirkadiyen ritmi hipotalamopineal aks yoluyla düzenlemede önemli bir rol oynar. Bir tez çalışması olan bu araştırmada migren hastalığının etiyolojisinde melatonin hormonu eksikliğinin olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: S.B.Ü. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nöroloji polikliniğine Ekim 2019 ve Aralık 2019 tarihleri arasında baş ağrısı şikayeti ile başvuran 10-18 yaşları arasındaki çocuklardan herhangi bir kronik hastalığı olmayan, ICHD-3 sınıflamasında migren hastalığı tanısı alan 35 çocuk hasta çalışmaya dahil edildi. Migren dışı baş ağrısı olanlar ve kronik hastalığı olan hastalar çalışma dışında tutuldu. Klinik veriler hasta görüşmelerinde prospektif olarak elde edildi. Aynı dönem içinde çocuk polikliniğimize non-spesifik şikayetlerle başvuran, kronik hastalığı olmayan benzer yaş ve cinsiyette 35 sağlıklı bireyden kontrol grubu oluşturuldu. Sağlıklı gönüllü ve hastalardan 12 saat açlık sonrası sabah 08:00-09:00 saatleri arasında venöz kan örnekleri alınmıştır. Örnekler 2 saat oda sıcaklığında bekletildikten sonra 4˚C'de 1000g'de 20 dakika süresince santrifüj edilerek serumlarına ayrılmıştır. Ayrılan serumlar eppendorf tüplerine alınarak çalışılacak güne kadar -20˚C'de saklanmıştır. Her iki gruptaki birey sayısı 35'e ulaştığında melatonin analizi ELISA yöntemi ile yapılmıştır. Bağımsız iki grup karşılaştırmaları Student t testi ile, sayısal değişkenler arasında ilişkiler Spearman Korelasyon Analizi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Headache is one of the most common complaints in emergency and outpatient clinics in children as well as in adults. Migraine is the most common primary headache in children. Migraine is a chronic recurrent disorder which is characterized by attacks and is asymptomatic between attacks. The etiology of migraine disease has not been fully explained. In recent studies, it is emphasized that neuromediators and deterioration in circadian rhythm play an important role in the etiology of migraine. Melatonin hormone plays an important role in regulating circadian rhythm via hypothalamopineal axis. In this study which is a thesis study, it is aimed to determine whether there is a deficiency of melatonin hormone in the etiology of migraine. Materials and Methods: Thirty-five children aged between 10 and 18 years who had been admitted to University of Health Sciences Haseki Training and Research Hospital Pediatric Neurology outpatient clinic with headache between October 2019 and December 2019 were included in the study. Patients with nonmigraine headache and chronic disease were excluded from the study. Clinical data were obtained prospectively during patient interviews. In the same period, a control group consisting of 35 healthy individuals of similar age and sex who did not have chronic disease who applied to our pediatric outpatient clinic with non-specific complaints was formed. Venous blood samples were taken from healthy volunteers and patients between the hours of 08: 00-09: 00 in the morning after 12 hours of fasting. Samples were stored at room temperature for 2 hours, then centrifuged at 1000g at 4˚C for 20 minutes and separated into their sera. Separated sera were taken into eppendorf tubes and stored at -20˚C until the day of study. When the number of individuals in both groups reached 35, Melatonin analysis was performed by ELISA method. Student t test was used to compare two independent groups and the relationships between numerical variables were analyzed by Spearman Correlation Analysis.