Keratokonus hastalarında farklı evrelerde parapapiller koroidal vasküler indeksin optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of parapapillar choroidal vascular index in keratoconus patients at different stages by optical coherence tomography
  1. Tez No: 870365
  2. Yazar: KAMRAN GAHRAMANOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Keratokonusta (KK) parapapiller parametreleri değerlendirmek ve kornea topografi parametreleri ile bu parapapiller parametreler arasındaki ilişkiyi belirlemek. Metot: Farklı evrelerde KK'li doksan hastanın 90 gözü ve KK tanısı olmayan yirmi dokuz hastanın 29 gözü retrospektif olarak değerlendirildi. KK'li hastalar Amsler-Krumeich sınıflandırmasına göre üç gruba ayrıldı. Koroid damar yapısı, koroid damar parametreleri (parapapiller koroid mikrovasküler yoğunluğu (pCMVd) ve koroid vaskülarite indeksi (KVİ) gibi) optik koherans tomografi anjiografi (OKT-A) cihazı ile değerlendirildi. Bu parametreler aynı zamanda diğer parametrelerle korelasyon açısından da değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen hastaların yaşlarının 18 ila 49 arasında değiştiği ve yaş ortalamasının 29,26 olduğu saptanmıştır. Katılımcıların %39,5'i erkek ve %60,5'i kadındır. Grup 3'te diğer gruplara göre en yüksek santral kornea keratometri (cK) değerleri ve en ince kornea kalınlıkları görüldü, kontrol grubunda ise bunun tersi görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the parapapillary parameters in the keratoconus (KC) and to determine the relationship between corneal topography parameters and these parapapillary parameters. Method: Ninety eyes of ninety patients with CC at different stages and 29 eyes of twenty-nine patients without a diagnosis of CC were evaluated retrospectively. Patients with CC were divided into three groups according to the Amsler-Krumeich classification. Choroidal vascular structure and choroidal vascular parameters (such as parapapillary choroidal microvascular density (pCMVd) and choroidal vascularity index (CVI)) were evaluated with optical coherence tomography angiography (OCT-A) device. These parameters were also evaluated for correlation with other parameters. Result: It was determined that the ages of the patients included in the study ranged from 18 to 49 years old and the average age was 29.26 years. 39.5% of the participants are men and 60.5% are women. Group 3 exhibited the highest central corneal keratometry (cK) values and thinnest corneal thicknesses compared to the other groups, and the opposite was true for the control group.