Optik nörit tanılı hastalarda transorbital ultrasonografi ile optik kohorens tomografi anjiografi bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of transorbital ultrasonography and optical coherence tomography angiography findings in patients with optic neuritis
  1. Tez No: 870369
  2. Yazar: MELİS SUSKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ERTAŞOĞLU TOYDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Optik nörit, optik sinirin akut inflamatuar bir reaksiyonu olup genç erişkinlerde görülen en sık optik nöropatidir. Yaygın olarak görülen klinik semptom ve bulgular, perioküler ve retrobulber ağrı, subakut, tek taraflı tutulum, sıklıkla sentro-çekal görme alanı kaybı, renkli görme bozukluğu ve rölatif afferent pupil defektidir. Optik nöritin doğru ve hızlı tanısı, görme kaybının ilerideki nörolojik engelliliğin ve organ hasarının önüne geçilebilmesi için kritik önemdedir. Vasküler değişikliklerin inflamasyon sürecindeki rolü ve inflamasyon sonrası optik sinirde görülen demiyelinizasyon ile atrofik değişikliklerin saptanması optik nörit tanı ve takibinde giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışmada rutin klinik uygulamalarda kullanılan tetkiklere tamamlayıcı olarak kullanılabilecek optik kohorens tomografi anjiografi (OCTA) ve transorbital ultrasonografi (TOUS) yöntemlerinin optik nörit tanı ve takibindeki yerinin berlirlenmesi ve bunların birbiri ile korelasyonunun araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya optik nörit tanılı 7 erkek, 17 kadın hastadan ve 7 erkek, 17 kadın gönüllüden oluşan toplam 48 katılımcı dahil edildi. Hastalar optik nörit tutulumu olan gözleri (ON+) ve optik nörit tutulumu olmayan (ON-) gözlerine göre iki gruba ayrıldı ve kontrol grubuyla birlikte tüm katılımcılar toplam üç grupta incelendi. Demografik özellikleri kaydedildi. Hastaların görme keskinliğindeki iyileşme oranları LogMAR ölçeğine göre hesaplandı. Takiplerinde yapılmış olan optik kohorens tomografi (OCT) ve görsel uyandırılmış potansiyel (VEP) incelemeleri kaydedildi. Tüm hasta ve kontrol grubuna 5-12 MHz doğrusal dizi dönüştürücülü B mod transdüseri kullanılarak ultrason eğitimi sertifikalı uzman bir nörolog tarafından ALARA (as low as reasonably achievable) prensibine uygun şekilde TOUS yapılarak optik sinir kılıfı aksiyel ve transvers kesiti ölçüldü. Ayrıca hastaların Split-Spectrum Amplitüd Decorelation Angiography (SSADA) algoritmasını kullanan OCTA ile optik sinir başı ve optik disk görüntüleri kaydedildi. Bu iki yöntemin verileri optik nörit tutulumu olan göz, optik nörit tutulumu olmayan gözlerine göre hasta grupları ve kontrol grubu arasında karşılaştırıldı. Bu tetkiklerin sonuçları hastaların görme keskinliğindeki iyileşme oranı, VEP ve OCT incelemeleriyle kıyaslandı. Son olarak TOUS ile OCTA verilerinin birbiri ile korelasyonu incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Optic neuritis is an acute inflammatory reaction of the optic nerve and is the most common optic neuropathy in young adults. Common clinical symptoms and signs include periocular and retrobulbar pain, subacute, unilateral involvement, often centro-cecal visual field loss, color vision impairment and relative afferent pupillary defect. Accurate and rapid diagnosis of optic neuritis is critical to prevent visual loss and subsequent neurological disability and organ damage. The role of vascular changes in the inflammation process and the detection of demyelination and atrophic changes in the optic nerve after inflammation are becoming increasingly important in the diagnosis and follow-up of optic neuritis. In this study, we aimed to determine the role of optical cohorence tomography angiography (OCTA) and transorbital ultrasonography (TOUS) in the diagnosis and follow-up of optic neuritis and to investigate their correlation with each other. Materials and Methods: A total of 48 participants consisting of 7 male and 17 female patients with optic neuritis and 7 male and 17 female volunteers were included in the study. Patients were divided into two groups according to eyes with optic neuritis involvement (ON+) and eyes without optic neuritis involvement (ON-), and all participants, including the control group, were examined in a total of three groups. Demographic characteristics were recorded. The rate of improvement in visual acuity was calculated according to the LogMAR scale. Optical coherence tomography (OCT) and visual evoked potential (VEP) examinations performed during follow-up were recorded. Axial and transverse sections of the optic nerve sheath were measured in all patients and controls using a B mode transducer with a 5-12 MHz linear array transducer by an expert neurologist certified in ultrasound training using TOUS in accordance with the ALARA (as low as reasonably achievable) principle. In addition, optic nerve head and optic disc images were recorded by OCTA using Split-Spectrum Amplitude Decorelation Angiography (SSADA) algorithm. The data of these two methods were compared between the patient groups and the control group according to the eyes with optic neuritis involvement and the eyes without optic neuritis involvement. The results of these examinations were compared with the improvement rate in visual acuity, VEP and OCT examinations. Finally, the correlation between TOUS and OCTA data was analyzed. Results: Patients with complete improvement in visual acuity had longer P100 latency and patients with partial improvement in visual acuity had lower PP temporal superior DY measured by OCTA compared to patients with partial improvement and no improvement in visual acuity.