Multipl sklerozda serum B12 düzeyinin klinik ve laboratuvar üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of the vitamin B12 levels on clinical and laboratory in multiple sclerosis
- Tez No: 324849
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF DEMİRKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Multipl skleroz (MS), çoğunlukla genç yetişkinlikte başlayan merkezi sinir sisteminin inflamasyon ve demiyelinizasyon ile karakterize, genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin tetiklemesi ile ortaya çıkan, genellikle relaps ve remisyonlarla bazen de progresif seyir gösterebilen otoimmün doğada kronik bir hastalıktır. Eksikliğinde hematolojik ve nörolojik belirtilerin görüldüğü B12 vitamininin MS ile ilişkisi konusunda yapılan çalışmalarda vitamin B12 düzeylerinin azalmasının MS yatkınlığı artırabileceği ve hastalığının aktivitesini değiştirebileceği belirtilmektedir. Bu çalışmada retrospektif olarak MS hasta dosyalarından vitamin B12 düzeyleri bakılarak vitamin B12 düzeyleri ile klinik bulgular, disabilite, uyarılmış yanıtlar, magnetik rezonans görüntülemede (MRG) lezyon yükünün ilişkili olup olmadığı araştırılmıştır. MS tanılı 300 hastanın 130'unda serum B12 vitamini seviyesi düşük bulunmuştur (%43.3). Serum B12 vitamini seviyesi düşük olan MS hastalarında normal olanlara göre özürlülük skoru daha yüksek, uyarılmış potansiyel yanıt latansları daha uzun, spinal atak ve spinal bölgede lezyon sayısı daha fazla olarak saptanmıştır. Serum B12 vitamini seviyesi ile cinsiyet, yaş, hastalık tipi, toplam atak sayısı, piramidal, serebellar, beyin sapı, optik nörit atak sayıları, MRG'de toplam lezyon sayısı, lezyon çapları ve kontrast tutulumu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Sonuç olarak MS tanısı alan hastalarda serum B12 vitamin düzeylerinin takip edilmesini ve gerektiğinde takviye edilmesini öneririz.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is a chronic disease in autoimmune nature, commonly seen in young adults, characterized with inflammation and demyelination of the central nervous system, triggered by genetic predisposition and environmental factors, usually with relapses and remissions, but sometimes has a progressive course. Researches about relationship between MS and vitamin B12, which deficiency appears with hematological and neurological signs, shows that the decrease of vitamin B12 levels increase predisposition to MS and may change disease?s activation. In this study, obtaining vitamin B12 levels from MS patients? files retrospectively to search if there is a relationship between vitamin B12 levels and clinical signs, disability, evoked potentials, lesion load in magnetic resonance imaging (MRI). 130 of 300 patients diagnosed with MS had low serum B12 levels (43.3 %). MS patients with low vitamin B12 levels compare to normal patients, had to be found high disability scores, increase in latencies of evoked potential responses, more spinal attacks and spinal lesions. There was no statistically significant relationship between vitamin B12 levels and sex, age, disease type, total attack count; attack counts of pyramidal, cerebellar, brain stem, optic neuritis; total lesion count, lesion size and gadolinium enhancement in MRI. In conclusion we recommend that vitamin B12 serum levels should be monitored in MS patients and should be supplemented if needed.