Erken dönem uyumsuz şemalar ile kompulsif çevrimiçi satın alma davranışı ilişkisinde otantikliğin aracılık etkisinin incelenmesi
The mediating effect of authenticity on the relationship between early maladaptive schemas and online compulsive buying behavior
  1. Tez No: 870368
  2. Yazar: ALARA TORUNLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, erken dönem uyumsuz şemalar ile kompulsif çevrimiçi satın alma davranışı arasındaki ilişkide otantikliğin aracılık etkisinin olup olmadığının anlaşılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin farklı illerinde yasayan, 351 kadın, 50 erkek olmak üzere toplam 401 birey oluşturmaktadır. Erken dönem uyumsuz şemalar ile kompulsif çevrimiçi satın alma davranışı ilişkisinde otantikliğin aracılık etkisini ölçmek amacıyla çalışmada Demografik Bilgi Formu, Young Şema Ölçeği, Kompulsif Çevrimiçi Satın Alma Ölçeği ve Otantiklik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın analizinde Yapısal Eşitlik Modeli kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda erken dönem uyumsuz şemalar ile kompulsif çevrimiçi satın alma davranışı ilişkisinde otantikliğin aracı etkisi olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to the measure the mediating effect of authentic personality on the relationship between early maladaptive schemas and compulsive online purchasing behavior. The research sample consists of 401 people, 351 women, and 50 men, living in different regions of Turkey. To measure the mediator effect of authenticity on the relationship between early maladaptive schemas and online compulsive buying behavior, the Informed Consent Form, Personal Information Form, Young Schema Scale, Compulsive Online Shopping Scale, and Authenticity Scale were used. To analyze the data, Structural Equation Modeling was applied. The study results showed the mediator effect of authenticity on the relationship between early maladaptive schemas and compulsive online buying behavior.