Lise öğrencilerinin spora yönelik tutumları ile okul yaşam kalitesi düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between high school students' attitudes towards sports and their school life quality levels
- Tez No: 870374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı lise öğrencilerinin spora yönelik tutumları ile okul yaşam kalitesi düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu çalışma nicel yaklaşım kapsamında, tarama modellerinden ilişkisel tarama yöntemine dayalı olarak yapılacaktır. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılında gerekli olan araştırma uygulaması izni alındıktan sonra belirlenecek olan farklı il merkezlerindeki spor liselerinde öğrenim gören lise öğrencisine gönüllülük esası dikkate alınarak belirli yönergeler eşliğinde, ders saati içerisinde araştırmanın amaçlarını gerçekleştirmek üzere ölçeklerin uygulanması planlanmaktadır. Ulaşılabilen ve dönüt veren lise öğrencileri araştırmanın örneklemini oluşturacaktır. Araştırmada yer alacak lise öğrencilerinin kişisel bilgilerinin yanında, araştırmanın amacına ulaşmak için Sarı (2011)“Lise yaşam kalitesi”ölçeği ve Şentürk (2015) tarafından geliştirilen“Sportif tutum ölçeği”bu araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılacaktır. Bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenle ilişkileri Pearson momentler çarpımı korelasyonu, çoklu regresyon, bağımsız T testi analiz teknikleri kullanılarak incelenecektir. Verilerin istatistiksel çözümlemesi, istatistik yazılımı olan SPSS aracılığı ile gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between high school students' attitudes towards sports and their school life quality levels. This study will be based on the relational screening method, one of the screening models, within the scope of the quantitative approach. The research is planned to be applied to the high school students studying at sports high schools in different provinces, which will be determined after the necessary research application permission is obtained in the 2022-2023 academic year, on a voluntary basis, in order to realize the objectives of the research, within the course hours, in line with certain instructions. High school students who can be reached and given feedback will form the sample of the research. In addition to the personal information of the high school students who will take part in the research, the Sarı (2011)“High School Life Quality”scale and the“Sportive attitude scale”developed by Şentürk (2015) will be used as data collection tools in this research in order to achieve the purpose of the research. The relationships between independent variables and dependent variables will be analyzed using Pearson product-moment correlation, multiple regression, and independent T-test analysis techniques. Statistical analysis of the data will be carried out using the statistical software SPSS.