Evrensel tasarım çerçevesinde kullanıcı dostu bir üniversite web sitesi: Kullanıcı deneyimi yaklaşımıyla tasarlanması
A user-friendly university website within the framework of universal design: Designing with a user experience approach
  1. Tez No: 870375
  2. Yazar: CEREN GÖKBUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Evrensel tasarım, insanların kullanımını kolaylaştırmak ve ihtiyaçlarına karşılık vermek amacıyla tasarımda kullanılan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım tüm kullanıcıların deneyimini ortaya koymayı hedeflemektedir. Evrensel tasarım, erişilebilirlik ve kullanım kolaylığı gibi temel ilkeleri benimsemektedir. Bu ilkeleri benimseyerek daha geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ederek kullanıcı deneyimini arttırmaktadır. Bir üniversite web sitesi tasarımı süreklilik arz eden bir süreçtir. Bu süreç içerisinde kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirilmesi gerekmektedir. Web sitesinin kullanıcı dostu olması ve geniş bir kullanıcı kitlesine erişilebilir olması kullanıcı memnuniyetini artırmak ve kariyer hizmetlerine daha etkili bir şekilde erişim sağlamak için temel bir gerekliliktir. Çalışmada, evrensel tasarım ilkeleri ve kullanıcı deneyimi sistemini kullanarak bir üniversite web sitesinin kullanıcı ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanması amaçlanmıştır. Bu analizler doğrultusunda, web sitesinin tasarımında evrensel tasarım ilkeleri ve kullanıcı deneyimi sistemine odaklanılarak, kullanıcı dostu modern bir web sitesi oluşturulmuştur. Araştırma aşamasında, kullanıcılarla etkileşimler incelenmiş ve web sitesinde iyileştirmeye gidilmiştir. Çalışması yapılan web sitesi tasarımında sitenin geliştirilmesine yönelik öneriler dikkate alınarak, kullanıcıların ihtiyaçlarına karşılık veren bir web sitesi tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Universal design is an approach used in design to facilitate people's use and meet their needs. This approach aims to reveal the experience of all users. It adopts basic principles such as universal design, accessibility and ease of use. By adopting these principles, it increases the user experience by appealing to a wider user base. Designing a university website is an ongoing process. During this process, it must be developed in accordance with the needs of the users. It is a basic requirement for the website to be user-friendly and accessible to a wide range of users to increase user satisfaction and provide more effective access to career services. The aim of the study is to design a university website in accordance with user needs by using universal design principles and user experience system. In line with these analyses, a user-friendly modern website was created by focusing on universal design principles and user experience system in the design of the website. During the research phase, interactions with users were examined and improvements were made to the website. A website that meets the needs of the users was designed by taking into account the suggestions for improving the website.