Matematiksel ilişkilendirme bağlamında azerbaycan ve türkiye ders kitaplarının denklem ve eşitsizlik konuları açısından karşılaştırılması
- Tez No: 870391
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye ve Azerbaycan matematik ders kitaplarındaki denklem ve eşitsizlik konularının gerçek yaşamla ve farklı disiplinlerle ilişkilendirme açısından karşılaştırılmasıdır. Araştırmanın verileri 2018 yılında yayımlanan Türkiye matematik dersi öğretim programı, 2021 yılında yayımlanan Türkiye matematik ders kitapları, 2013 yılında yayımlanan Azerbaycan matematik dersi öğretim programı ve 2019 yılında yayımlanan Azerbaycan matematik ders kitaplarından oluşmaktadır. Öncelikle öğretim programlarında denklem ve eşitsizliklerin nasıl yer aldığı nitel olarak analiz edilmiştir. Ardından ders kitaplarındaki soruların incelenmesi için doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Sorular, gerçek yaşamla ilişkilendirme ve farklı disiplinlerle ilişkilendirme başlıkları altında literatürde yer alan kategoriler ekseninde incelenmiştir. İncelenen ders kitaplarında Azerbaycan`da toplamda 262 soru, Türkiye`de ise 163 soru ele alınmıştır. Araştırmanın sonuçları, her iki ülkede de gerçek yaşamla ve farklı disiplinlerle ilişkilendirmenin gereken düzeyde olmadığını, gerçek yaşamla ilişkilendirmenin çoğunlukla“klasik problemler”bağlamında yapıldığını, farklı disiplinlerle ilişkilendirmeye ise neredeyse hiç yer verilmediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare equations and inequalities in Turkish and Azerbaijani mathematics textbooks in terms of mathematical connection, under the categories of connection with real life and different disciplines. The data sources of the study were Turkish mathematics curriculum published in 2018, Turkish mathematics textbooks published in 2021, Azerbaijani mathematics curriculum published in 2013 and Azerbaijani mathematics textbooks published in 2019. Curricula first qualitatively analyzed in order to determine how they deal with equations and inequalities. Then, document analysis method was used to analyze the questions in the textbooks. Categories in the literature for the connection with real life and different disciplines were used for these analyses. A total of 262 questions in Azerbaijan and 163 questions in Turkey were analyzed. The results of the study show that in both countries, connection with real life and different disciplines are not appropriately made. Connection with real life is mainly made in the terms of“classical problems”and connection with different disciplines is lacking.