Tip 1 Diabetes Mellitus çocuk hastalarda 24 saat yaşam içi kan basıncının ve arteriyel sertliğin erken değerlendirilmesi ile vasküler sağlığın korunması
Preservation of vascular health by early evaluation of ambulatory blood pressure monitoring and arterial stiffness in pediatric patients with Type 1 Diabetes Mellitus
  1. Tez No: 870392
  2. Yazar: CANSU CEREN ERYILMAZ ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Diyabetik böbrek hastalığı, Tip 1 Diabetes Mellitus (T1DM) tanılı hastaların yaklaşık %25-40'ını etkiler ve kronik böbrek hastalığının önde gelen nedenlerinden biridir. Diyabetli hastaların mortalitesinden sorumlu en önemli komplikasyonlar kardiyovasküler sistem (KVS) ile ilişkilidir, bu nedenle diyabetli çocuklarda ve gençlerde vasküler sağlığın erken değerlendirilmesi çok önemlidir. Pediyatrik popülasyonda arteriyel sertliğin değerlendirmesinde en önemli iki biyobelirteç: nabız dalga hızının (NDH) ve AIx (arttırılmış indeks)'tir. Bu çalışmada T1DM tanılı çocuk ve gençlerin ve bu hastaların sağlıklı kardeşlerinin, 24 saatlik yaşam içi kan basıncı izlemi (YİKBİ) ve osilometrik yöntem ile arteryel sertlik ölçümü yapılmıştır. Çalışmamızın amacı, çocuk ve genç T1DM'li hastalarda vasküler sağlığı değerlendirmek, arteriyel sertliğin klinik ve YİKBİ parametreleri ile ilişkisini değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışmaya, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Endokrinoloji Polikliniği'ne 1 Ocak 2021'den itibaren ardışık olarak başvuran 74 T1DM hastası ve hastalar ve benzer demografik özelliklere sahip 68 sağlıklı çocuk ve genç dahil edildi. Her hastanın büyüme ve gelişmesi aynı oksoloji uzmanı tarafından değerlendirildi. Antropometrik değerlendirmelerde boy, tartı ve vücut kitle indeksi (VKİ) SDS ve persantillerini hesaplamak için, ulusal büyüme eğrileri kullanıldı. Her iki grubun YİKBİ, kan ve idrar test sonuçları incelendi. Arteriyel sertlik, Mobil-o-Graph'ın osilometrik ölçümlerinin ARCSolver algoritması kullanılarak hesaplandı. Arteriyel sertlik ve YİKBİ ölçümleri aynı anda yapıldı ve verilerin değerlendirilmesinde SPSS-28 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda T1DM'li çocuklar 39 kız, 35 erkekten, sağlıklı grup ise 37 kız ve 31 erkekten oluşuyordu (p=0,838). T1DM'li grubun yaş ortalaması 13,81 ± 3,42 yıl iken sağlıklı çocukların yaş ortalaması 13,13 ± 3,43 (5,2-19,9) (p=0,123) idi. T1DM'li grupta 58 kişi (%78,4), sağlıklı grupta ise 57 (%83,8) kişi pubertaldi (p=0,89). Sağlıklı ve T1DM'li grubun arasında tartı, boy ve VKİ'ler arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. T1DM'li grubun glomerüler filtrasyon hızı (GFH) ortalaması 115,94 ± 19,87 mL/min/1.73m2 iken sağlıklı çocuklarda 107,18 ± 11,33 mL/min/1.73m2 idi (p=0,009).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Diabetic kidney disease is one of the most common microvascular complications of diabetes, affecting approximately 25% to 40% of patients with Type 1 Diabetes Mellitus (T1D). It represents a prominent cause of chronic kidney disease. Microvascular complications, particularly cardiovascular disease (CVD), are major contributors to the mortality of diabetic patients. Therefore, early assessment of vascular health in diabetic children and adolescents is crucial. In the pediatric population, two significant biomarkers are used to measure arterial stiffness: PWV (pulse wave velocity) and AIx (augmentation index). In this study, arterial stiffness measurement will be performed using ambulatory blood pressure monitoring (ABPM), and oscillometric methods in children and young people diagnosed with T1D and their healthy siblings. This study aims to evaluate vascular health in children and adolescents with T1D and assess the relationship between arterial stiffness and clinical outcomes and ABPM results. Method: In this study, seventy-four T1D pediatric patients (aged 6-20 years) and 68 age-matched healthy controls were enrolled. Consecutive 74 T1DM patients who applied to the Pediatric Endocrinology Outpatient Clinics of Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Child Health and Diseases after January 1, 2021, were included. The same auxologist evaluated each child's anthropometric measurement, and national growth standards were used to calculate SDS and percentiles for height, weight and BMI (body mass index). The ABPM, as well as blood and urine test results, were assessed for both the healthy group and the patient group. Arterial stiffness was calculated from oscillometric measurements using the Mobil-O-Graph ARCSolver algorithm. Arterial stiffness and ABPM were measured simultaneously, and the SPSS-28 program was used to evaluate the data. Results: Our group comprised 76 children with T1DM and 68 healthy children, with a mean age of 13,81 ± 3,42 years and 13,13 ± 3,43 years, respectively (p=0,123). Our T1DM group comprised 39 girls and 35 boys, and the healthy group comprised 37 girls and 31 boys (p=0,838). Of the T1DM group, 78.4% were pubertal, while 83.8% of the healthy group were pubertal (p=0,89). There was no statistically significant difference in weight, height and BMI between the healthy and T1D groups. Children with T1D had a higher mean GFR of 115.94 ± 19.87 mL/min/1.73 m2 compared to 107.18 ± 11.33 mL/min/1.73 m2 in healthy children (p=0.009).