Genel hatlarıyla belediye personel rejimi
Municipal personnel regime in general
  1. Tez No: 87040
  2. Yazar: METİN MAYTALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, yedi ana bölüm halinde Türk Belediye Personel sistemi incelenmektedir. Birinci bölümde konunun tarihçesine yer verilmiştir. İkinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerde sırasıyla personel istihdam türleri, kadro işlemleri ve personel alımları incelenmiştir. Buna göre belediyeler memur, sözleşmeli personel ve işçi çalıştırabilmektedir. Memur ve işçi istihdam edebilmek için her şeyden önce kadro temin etmek, merkezi yönetimden atama izni almak ve sınav yapmak zorunlu olmaktadır. Sözleşmeli personel de yine merkezi yönetimin onayı ile çalıştırılabilmektedir.Bu noktada merkezi yönetimin belediye personel rejimi üzerindeki etkisi açıklıkla görülebilmektedir. Bu durum zaman zaman yerel özerkliği zedeleyecek noktaya ulaşmaktadır. Beşinci bölümde memurların hukuki yönleri incelenmiş ve belediyelere özgü sorunlara değinilmiştir. Altıncı ve yedinci bölümlerde maaş ve ücretler ile eğitim konusu ele alınmıştır. Maaş ve ücretlerin yeterli ve nitelikli personel istihdamını sağlamaktan uzak olduğu sonucuna varılmıştır. Öte yandan personelin önemli bir kısmının eğitime ihtiyacı olduğu halde bu işi üstlenecek bir kurum ya da birim mevcut değildir.Bu görev çeşitli merkezi örgütler tarafından bölük pörçük bir şekilde yerine getirilmektedir. Sonuç olarak bütün bu eksiklikler dikkate alınarak belediye personel rejimi için ayrı bir yasal düzenleme yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish municipal personnel regime has been analysed with this study consisting seven chapters. In chapter 1, historical development has shortly been dealt with. In chapter 2, 3 and 4 the methods of employment, post procedures and personnel recruitments have been axamined respectively. According to this, municipalities can employ that kind of personnel: civil servant, personnel working on a contract and worker. To employ civil servant and worker it is compulsory to get post, permission from the central government and to arrenge entrance examination. It is also needed to get an approval of the central government in order to employ the personnel working on a contract. At this point, the ejfectivness of the central government on the personnel regime of municipalities can be noticed clearly. Sometimes this ejfectivness can so increas that it harms municipal autonomy. In chapter 5, the legal aspects of the civil servants have been rewiedand the problems special to municipalities have been taken attention. In chapter 6 and 7 salaries, wages and personnel training issues have been dealt with. It has been understood that salaries and wages are inadequate to employ qualified personnel. On the other hand, there is no organisation performing personnel training task although significant number of personnel need it. This task is partly and disorderly performed by different central orgamisations. As a result, evaluating all of these problems it is necessary to establish a separate personnel regime for municipalities.