Sosyal politikaya katkısı açısından 5393 sayılı Belediye Kanunu
Within the perspective of contribution to social policy the Municipality Law no 5393
- Tez No: 214178
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kamu hizmetleri tüm toplumu yakından ilgilendiren hizmetlerdir. Ülkelerinve toplumların yapısına, tarihi geçmişlerine, kültürel özelliklerine ve gelişmişlikdüzeylerine göre farklılıklar göstermekle birlikte, bu hizmetler ağırlıklı olarakmerkezi idare ve mahalli idareler tarafından sunulmaktadır. Benzer şekilde, ülkemizkamu yönetim sistemi de ana hatlarıyla merkezi idare ve mahalli idarelerdenoluşmaktadır. Tarihi süreçte bu idareler arasındaki görev ve yetki paylaşımının yönüve ağırlık merkezi genel olarak merkezi idareden mahalli idarelere doğru olmuştur.Bu yöndeki değişim ve hareket, ülkemizin demokratik gelişim düzeyiyle deparalellikler göstermiştir.Avrupa Birliği'ne üyelik süreciyle de ilişkili olarak, son dönemlerde kamuyönetimi alanında önemli değişiklikler yapılmıştır. Kamu Yönetimi Reformuçalışmalarının en önemli ayaklarından birini oluşturan Yerel Yönetimler Reformukapsamında, İl Özel İdaresi Kanunu, Büyükşehir Belediyesi Kanunu ve BelediyeKanunu tamamen yürürlükten kaldırılarak, bu alanları düzenleyen yeni kanunlarkabul edilmiştir.Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren belediyelerle ilgili temel düzenleyicimetin olan 1580 sayılı Belediye Kanunu yürürlükten kaldırılmış ve 5393 sayılı yeniBelediye Kanunu kabul edilmiştir. Kanun ile mahalli idarelerin temel değerleri olandemokrasi, özerklik, katılım ve etkinlik ilkelerine işlerlik kazandırılmasıamaçlanmıştır. Kanun, mahalli nitelikte olan ve başka bir kurum ve kuruluşaverilmeyen görev ve hizmetlerin sunumunda belediyeleri genel görevli saymıştır.Kanun ile belediyelere, toplumun huzur, güven, refah ve mutluluğunuyakından ilgilendiren sosyal hizmetler alanında da önemli görev ve sorumluluklarverilmiştir. Bu tez çalışmamızda, öncelikli olarak sosyal hizmetler alanı ile ilgiliyaklaşımı ve düzenlemeleri olmak üzere 5393 sayılı Belediye Kanunu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Public services are the services which closely concern the whole society.Although they vary according to the structure, histories, cultural features anddevelopment levels of the countries and societies, these services are mostly providedby central and local authorities. Similarly, the public management system of ourcountry is mainly comprised of central and local authorities. In the course of thehistory, the direction and the center of gravity of duty and authority allocationbetween these authorities have shifted from the central authority to the local ones.The change and motive in this direction has been in parallel to the democraticdevelopment level of our country.With regard to the European Union accession process, significant changestook place in the field of public management in recent years. Within the context ofLocal Government Reform which constitutes one of the most significant pillars ofPublic Management Reform works, Law on Special Provincial Administrations,Metropolitan Municipality Law and Municipality Law were totally abolished, newlaws regulating these fields were adopted.Municipality Law numbered 1580, which had been the basic regulatory toolon municipalities since the first years of the Republic, was abolished and the newMunicipal Law numbered 5393 was adopted. The law aimed to ensure effectivefunctioning of the principles of democracy, autonomy, participation and efficiency,which are the basic values of local authorities. The law entrusted the municipalitieswith general authority in providing the local duties and services which are notassigned to another agency or organization.The law stipulated significant duties and responsibilities for themunicipalities in the field of social services as well, which are closely related to thepeace, trust, welfare and happiness of the society. This thesis study dwells on theMunicipality Law numbered 5393 primarily its relevant approaches andarrangements concerning the social services field.