Child poverty in Türkiye
Türkiye'de çocuk yoksulluğu
  1. Tez No: 870400
  2. Yazar: ÖZGE TELSEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ELİF ÖZNUR ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, ilk olarak yoksulluğu ve çocuk yoksulluğunu tarihsel süreç içerisinde inceleyerek, yoksulluğu tanımlamayı ve çocuk yoksulluğunun neden ayrı olarak ele alınması gerektiğini açıklamayı amaçlamaktadır. Daha sonra çocukların aileye bağımlı olduğu gerçeği göz önünde bulundurularak, hane halkı geliri, ebeveynlerin çalışma durumu, ebeveynlerin eğitim düzeyi, tek ebeveynlik, hane büyüklüğü ve yapısı, konutun mülkiyet durumu ve konut içi yoksunluklar, bölgesel ekonomik farklılıklar gibi bilgiler ışığında çocuk yoksulluğu incelenecektir. Dünyada ve ülkemizde çocuk yoksulluğuna ait veriler kullanılarak çocuk yoksulluğu incelenecek ve ardından çözüm önerileri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the historical development of poverty and child poverty. Define poverty, and explain why child poverty should be handled separately. Then, considering the fact that children are dependent on their families, child poverty will be discovered in light of information regarding family poverty such as household income, employment status of parents, educational level of parents, single parenthood, household size and structure, housing deprivations and ownership status of housing, regional economic differences and presence of child labor.