Postmortem beyin doku örneklerinde travmatik beyin hasarı tanısı için biyobelirteçlerin kullanılabilirliği
Availability of biomarkers for diagnosis of traumatic brain injury in postmortem brain tissue samples
  1. Tez No: 870402
  2. Yazar: YUSUF KALEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR ARICAN, DOÇ. DR. NURCAN ORHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Travma nedenli merkezi sinir sistemi yaralanmalarına bağlı ölümler, travma ölümlerin yaklaşık olarak %50'sini oluşturmaktadır. TBH tanı ve prognozuna yönelik biyobelirteçlerle ilgili deneysel çok sayıda çalışma mevcuttur. Çalışma çıktılarının klinik ve postmortem yapılacak adli tıbbi değerlendirmelerde TBH tanısı için mevcut yöntemlere katkı sağlamasının yanında diğer klinik alanlarda yürütülen çalışmalara da kaynak olması amaçlanmıştır. Yöntem: Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesi'ne adli otopsi amacıyla gönderilen olgulardan toplanan travma ve kontrol grubu beyin doku örnekleri (Korteks ve Hipokampüs) üzerinde GFAP, MMP9, MAP2, MBP, pNFH, NFL, NSE, UCHL1, SDBP150, S100B biyobelirteç düzeyleri ELISA yöntemiyle belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Deaths due to traumatic central nervous system injuries account for approximately 50% of trauma deaths. There are many experimental studies on biomarkers for TBI diagnosis and prognosis. The results of our study were aimed to contribute to the diagnosis of TBI in clinical and postmortem forensic evaluations and to be a source for studies in other clinical units. Method: GFAP, MMP9, MAP2, MBP, pNFH, NFL, NSE, UCHL1, SDBP150, S100B biomarker levels were measured by ELISA technique on brain tissue samples (Cortex and Hippocampus) of the trauma and control groups. For this purpose, brain tissue samples were collected from cases sent to the Morgue Department of the Forensic Medicine Institute for forensic autopsy.