Elektif adenotonsillektomi operasyonu geçiren çocuklarda mide volümünün ultrasonografi ile değerlendı̇rilmesi: prospektif kohort çalışma
Ultrasound evaluation of gastric volume in pediatric patients undergoing adenotonsillectomy surgery
- Tez No: 870403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ALTUN BİNGÖL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Adenotonsillektomi sırasında cerrahi alandaki kanın mideye pasif geçişi, operasyon sonrasında mide hacminde artışa neden olabilir. Bu durum, hastalarda ekstübasyon sırasında ve sonrasında bulantı ve kusma gibi istenmeyen olayların ortaya çıkmasına ve, aspirasyon riskinin artmasına neden olabilir. Ekstübasyon öncesinde mide içeriğinin değerlendirilmesi, ekstübasyon açısından risk durumunun belirlenmesine ve uygun anestezi tekniğinin seçilmesine yardımcı olabilir. Ultrasonografi, mide içeriğinin ve hacminin güvenilir bir şekilde değerlendirilmesine olanak tanır. Bu prospektif çalışmanın amacı, elektif adenotonsillektomi yapılan pediatrik hastalarda operasyon sonrası ultrasonografi ile ölçülen mide hacminin, aspirasyon riski taşıyan değerlere ulaşıp ulaşmadığını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Yerel etik kurul onayı ve ebeveyn onamını takiben genel anestezi altında elektif adenotonsillektomi geçirecek olan ASA ≤ 3, 18 yaşından küçük 84 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara preoperatif dönemde, entübasyon sonrası ve ekstübasyon öncesi supin ve sağ lateral dekübit pozisyonda olmak üzere gastrik ultrasonografik değerlendirme yapılarak antral ölçümler alındı ve mide volümü hesaplandı. Hastalar postoperatif bulantı, kusma açısından takip edildi. Bulgular: Ekstübasyon öncesinde hastaların gastrik volüm ortalaması 0.4±0.04 ml/kg olarak ölçüldü. Gastrik volüm sadece 1 hastada 0.8 ml/kg değerinin üzerinde olup, hiçbir hastada 1.5 ml/kg'ın üzerinde ölçülmedi. Preoperatif dönemde hastaların tamamı Grade 0 antrum derecesine sahipken, entübasyon sonrası %80' inde Grade 0, %20'sinde Grade 1 antrum saptandı. Ekstübasyon öncesi ise hastaların % 65'inde Grade 1, % 35'inde ise Grade 2 antrum mevcuttu. Postoperatif erken dönemde (0. ve 1.
Özet (Çeviri)
Aim: The passive passage of blood from the surgical field to the stomach during adenotonsillectomy can lead to an increase in gastric volume after the operation. This situation may result in undesirable events such as nausea and vomiting during and after extubation, and it may increase the risk of aspiration. Assessing the stomach content before extubation can help determine the risk situation for extubation and the selection of appropriate anesthesia techniques. Ultrasonography allows for a reliable assessment of stomach content and volume. The aim of this prospective study is to determine whether the postoperative ultrasoundmeasured gastric volume in pediatric patients undergoing elective adenotonsillectomy reaches values indicating the risk of aspiration. Materials and Methods: Following local ethics committee approval and parental consent, 84 patients under the age of 18 with ASA (American Society of Anesthesiologists) score ≤ 3, scheduled for elective adenotonsillectomy under general anesthesia, were included in the study. All patients underwent ultrasonographic assessment of the stomach, including antral measurements, in both supine and right lateral decubitus positions during the preoperative period, post-intubation, and pre-extubation. Stomach volume was calculated during these assessments. Patients were monitored for postoperative nausea and vomiting. Results: Before extubation, the average gastric volume of patients was measured as 0.4±0.04 ml/kg. Gastric volume exceeded 0.8 ml/kg in only one patient and did not exceed 1.5 ml/kg in any patient. In the preoperative period, all patients had Grade 0 antrum degree. After intubation, Grade 0 antrum was observed in 80%, and Grade 1 antrum in 20% of patients. Before extubation, 65% of patients had Grade 1 antrum, and 35% had Grade 2 antrum.