Post-travmatik epilepsi modelinde prebiyotik ve probiyotik takviyelerinin antiepileptik ilaç tedavisi üzerindeki etkileri
Effects of prebiotic and probiotic supplements on antiepileptic drug therapy in post-traumatic epilepsy model
  1. Tez No: 870406
  2. Yazar: UĞUR AYKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Sunulan tez çalışmasında, sıçanlarda oluşturulan post-travmatik epilepsi (PTE) modeli kullanılarak levetirasetam (LEV) ve lakosamid (LCM) tedavisinde prebiyotik, probiyotik ve sinbiyotik takviyelerinin katkısının epileptik nöbet ve farklı davranışsal parametreler üzerindeki etkinliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sprague-Dawley sıçanlara ağırlık düşürme metodu ile travmatik beyin hasarı oluşturulduktan ve elektroensefalogram elektrotu yerleştirildkten 7 gün sonra 30+15+15 mg/kg dozda intraperitoneal pentilentetrazol (PTZ) enjeksiyonu ile PTE modeli indüklendi. PTZ enjeksiyonu birer hafta ara ile toplamda 4 kez tekrarlandı ve epileptik nöbetlere ilişkin davranışsal ve elektrofizyolojik veriler kaydedildi. İlk PTZ uygulamasından önce, tedaviye ilişkin ilk doz başlanarak 28 gün boyunca 100 mg/kg LEV, 30 mg/kg LCM veya 1 gr/kg inülin, 10 x 109 /kg VSL#3 veya 1 gr/kg inülin + 10 x 109 /kg VSL#3 kombinasyonları oral gavaj yoluyla uygulandı. Tedavi uygulamasının son haftasında açık alan, rotarod, sekiz kollu ışınsal labirent, yükseltilmiş artı labirent, pasif sakınma ve ağrı testleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In the presented thesis study, it was aimed to investigate the effects of prebiotics, probiotics and synbiotic supplements in levetiracetam (LEV) and lacosamide (LCM) treatment on epileptic seizure and different behavioral parameters using the post-traumatic epilepsy (PTE) model created on rats. Material and Methods: PTE model was created by intraperitoneal injection of pentylenetetrazol (PTZ) at a dose of 30+15+15 mg/kg, 7 day after traumatic brain injury was induced by the weight-drop method and the electroencephalogram electrode was placed in Sprague Dawley rats. PTZ injection was repeated 4 times in total with one-week intervals and behavioral and electrophysiological data regarding epileptic seizures were recorded. Starting with the first dose of treatment before the first PTZ application, 100 mg/kg LEV, 30 mg/kg LCM or combinations with 1 g/kg inuline, 10 x 109 /kg VSL#3 or 1 gr/kg inuline + 10 x 109 /kg VSL#3 were administered via oral gavage for 28 days. At the last week of treatment, open field, rotarod, radial arm maze, elevated plus maze, passive avoidance and plantar pain tests were performed.