Orta ve ağır travmatik beyin hasarı olan çocuklarda erken posttravmatik nöbetlerin değerlendirilmesi
Evaluation of early post-traumatic seizures in children with moderate to severe traumatic brain injury'
- Tez No: 884975
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NEVİN KILIÇ, DOÇ. DR. ARZU EKİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Erken post-travmatik nöbetler (EPTN), travmatik beyin hasarının (TBH) iyi bilinen bir komplikasyonudur. EPTN, ikincil beyin hasarı riskini artırır ve yoğun bakım döneminde önemli zorluklara neden olabilir. Bu çalışmada orta ve ağır TBH olan çocuklarda EPTN sıklığının ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde, 1 Ocak 2017 ila 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında orta ve ağır TBH nedeniyle takip edilen hastalarda yaş, cinsiyet, özgeçmişte epilepsi varlığı, TBH mekanizması, TBH şiddeti, nörogörüntüleme bulguları, Marshall BT skorlaması, orta hat şifti varlığı, geliş GKS, bilinç kaybı olup olmadığı, entübasyon ve resüsitasyon uygulanıp uygulanmadığı, analjezik, sedatif ve anestezik ilaç kullanımı, nöromuskuler bloker ajan kullanımı, TBH sonrası cerrahi işlem uygulanıp uygulanmadığı, EEG bulguları, EPTN geçirip geçirmediği, profilaktik antiepileptik ilaç (AEİ) kullanımı ve süresi retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: 118'i (%65,2) erkek, 63'ü (%34,8) kız toplam 181 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 56'sı (%30,9) orta TBH, 125'i (%69,1) ağır TBH idi. Hastaların 47'si (%26) EPTN geçirdi. Cinsiyet, yaş, özgeçmişte epilepsi, TBH mekanizmaları, çoklu travma varlığı, TBH şiddeti ile EPTN arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (sırasıyla p=0,559, p=0,955, p=0,124, p>0,05 p=0,092, p=0,351). Subdural hematom, intraparankimal kanama ve diffüz aksonal hasar, oksipital beyin kontüzyonu varlığı EPTN riski açısından anlamlıydı (sırasıyla p=0,019, p=0,004, p=0,001, p=0,022). Marshall BT skoru 1 olan hastalarda daha fazla EPTN görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Early post-traumatic seizures (EPTS) are a well-known complication of traumatic brain injury (TBI). EPTS increases the risk of secondary brain injury and can cause significant challenges during the intensive care period. This study aims to evaluate the frequency and risk factors of EPTS in children with moderate and severe TBI. Materials and Methods: In the Pediatric Intensive Care Unit of SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital, patients with moderate and severe traumatic brain injury (TBI) followed between January 1, 2017, and July 1, 2023, were retrospectively evaluated. The evaluation included age, gender, presence of epilepsy in medical history, mechanism of TBI, severity of TBI, neuroimaging findings, Marshall CT scoring, presence of midline shift, initial GCS (Glasgow Coma Scale), whether there was loss of consciousness, whether intubation and resuscitation were performed, use of analgesic, sedative, and anesthetic drugs, use of neuromuscular blocking agents, whether surgical intervention was performed post-TBI, EEG findings, occurrence of EPTS, use and duration of prophylactic antiepileptic drugs (AED). Findings: A total of 181 patients, 118 (65.2%) boys and 63 (34.8%) girls, were included in the study. Of these patients, 56 (30.9%) had moderate TBI, and 125 (69.1%) had severe TBI. A total of 47 (26%) patients experienced EPTS. No significant relationship was found between EPTS and gender, age, history of epilepsy, TBI mechanisms, presence of multiple traumas, or TBI severity (p=0.559, p=0.955, p=0.124, p>0.05, p=0.092, p=0.351, respectively). The presence of subdural hematoma, intraparenchymal hemorrhage, diffuse axonal injury, and occipital brain contusion were significant risk factors for EPTS (p=0.019, p=0.004, p=0.001, p=0.022, respectively). Patients with a Marshall CT score of 1 had a higher incidence of EPTS (p0.05).