Strese tepki ölçeği (STÖ) türkçe versiyonunun geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability of the turkish version of responses to stress questionnaire (RSQ)
- Tez No: 870417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN CAHİD ÖRENGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Arka Plan ve Amaç: Bizim bu çalışmadaki amacımız Connor-Smith ve arkadaşları (2000) tarafından geliştirilmiş olan Strese Tepki Ölçeği'nin (STÖ) Türkçe adaptasyonunu gerçekleştirmek ve Türkçe STÖ'nün geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmektir. Yöntem: Araştırma örneklemini Türkiye'de çocuk psikiyatri polikliniğine başvuran 435 çocuk ve ergen oluşturmaktadır. Araştırmanın ilk aşamasında STÖ'nün Türkçeye adaptasyonu alanında uzman kişiler tarafından Türkçeye çevirilerek gerçekleştirilmiş. Sonrasında ise farklı uzmanlar tarafından İngilizce diline geri çevirisi yapılmıştır. Türkçeye uygunluğu ilgili uzmanlar tarafından değerlendirilmiştir. İkinci aşamada STÖ'nün Türkçe versiyonunun güvenirliğini belirlemek için iç tutarlılık (Cronbach alfa katsayısı), madde ve faktörler arasındaki ilişki ve test tekrar test güvenirliği incelenmiştir. Ölçeğin geçerliğini belirlemek için doğrulayıcı faktör analizi ile yapı geçerliği değerlendirilmiş ve kapsam geçerliği analiz edilmiştir. Son olarak Türkçe STÖ'nün ÇADÖ-Y, GGA ve AİÖ ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizi SPSS ve AMOS yazılımları aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Ölçeğin iç tutarlılık analizlerinde genel Cronbach alfa katsayısının 0,88 olduğu boyutlar için ise 0,78 – 0,86 arasında değiştiği saptanmıştır ve orta - iyi güvenirliğe işaret etmektedir. Test- tekrar test güvenirliğini sınıf içi korelasyon katsayıları (ICC) ile değerlendirilmiş beş faktör için 0,72 – 0,76 aralığında saptanmıştır ve bu da zamana karşı iyi düzeyde kararlılığa işaret etmektedir. Ölçek maddelerin kapsam geçerlik oranının 0,66 ile 1,00 arasında değiştiği ve ölçeğin toplam kapsam geçerlik indeksi 0,96 olarak saptanmıştır. Yapı geçerliği için uygulanan birinci düzey DFA sonucunda elde edilen faktör yükü değerlerinin 0,482 – 0,812 arasında değiştiği, model uyum indeksleri ise CMIN/DF (440,885/142)=3,105, GFI=0,898, AGFI=0,864, CFI=0,909, RMSEA=0,070, SRMR=0,0707 olarak hesaplanmıştır. STÖ ile depresyon, anksiyete, akran problemleri ve akran ilişkilerini değerlendiren ölçekler arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyonlar bulunmuştur. Sonuç: Strese Tepki Ölçeği'nin Türkçe formunun 10-18 yaş arası çocuk psikiyatri klinik popülasyonunda, geçerli ve güvenilir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Objectives: Our aim in this study was to adapt the Turkish version of the Stress Response Questionnaire (RSQ) developed by Connor-Smith et al. (2000) and to evaluate the reliability and validity of the Turkish RSQ. Method: The study sample consisted of 435 children and adolescents who applied to a child psychiatry outpatient clinic in Turkey. In the first stage of the research, the adaptation of the RSQ into Turkish was carried out by experts in the field by translating it into Turkish. Afterwards, it was back translated into English by different experts. Its suitability for Turkish was evaluated by the relevant experts. In the second stage, the internal consistency (Cronbach's alpha coefficient), the relationship between items and factors, and test-retest reliability were examined to determine the reliability of the Turkish version of the RSQ. To determine the validity of the scale, construct validity was evaluated with confirmatory factor analysis and content validity was analyzed. Lastly, the relationship between the Turkish RSQ and the ÇADÖ-Y, SDQ and FQS was analyzed. The data obtained in the study were analyzed using SPSS and AMOS software. Results: In the internal consistency analysis of the scale, it was found that the overall Cronbach's alpha coefficient was 0.88 and ranged between 0.78 and 0.86 for the dimensions, indicating moderate to high reliability. Test-retest reliability was assessed with intraclass correlation coefficients (ICC) and was found to range between 0.72 and 0.76 for the five factors, indicating good stability over time. The content validity ratio of the scale items ranged between 0.66 and 1.00 and the total content validity index of the scale was 0.96. The factor loading values obtained as a result of the first level CFA applied for construct validity ranged between 0.482 and 0.812, and the model fit indices were calculated as CMIN/DF (440.885/142)=3.105, GFI=0.898, AGFI=0.864, CFI=0.909, RMSEA=0.070, SRMR=0.0707. Statistically significant correlations were found between the Turkish version of the RSQ and the scales assessing depression, anxiety, peer problems and peer relations. Conclusion: It was concluded that the Turkish version of the Stress Response Scale is valid and reliable in a child psychiatry clinical population aged 10-18 years.