İşitme cihazı kullananlarda NAL-NL1, NAL-NL2 ve DSL kazanç formülleri kullanarak konuşmayı ayırt etme farklılıklarının incelenmesi
Investigation of speech discrimination differences in hearing aid wearers using NAL-NL1, NAL-NL2 and DSL gain formulas
  1. Tez No: 870418
  2. Yazar: ÖMÜR AKDOĞAN GÜLSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada işitme cihazı kullanıcılarında NAL-NL1, NAL-NL2 ve DSL kazanç formülleri uygulanarak konuşmayı ayırt etme skorlarındaki farklılıklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, 49 – 79 yaş aralığında 41 kadın ve 59 erkek olmak üzere toplam 100 işitme kaybı yaşayan hasta dahil edilmiştir. Hiç bir manipülasyon yapmadan serbest alanda her hastaya NAL-NL1, NAL-NL2 ve DSL v.5 fitting programıyla fonetik liste okunarak diskriminasyon skorları değerlendirildi. DSL v.5 kazanç formülüne göre elde edilen konuşmayı ayırt etme skorunun NAL-NL1 ve NAL-NL 2'ye göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Katılımcıların cinsiyetine göre NAL-NL 1, NAL-NL 2 ve DSL kazanç formüllerine göre konuşmayı ayırt etme skorlarında anlamlı farklılık olmadığı görüldü. İşitme cihazı kullananların yaşları arttıkça NAL-NL 1, NAL-NL 2 ve DSL kazanç formülleri sonrasında elde edilen konuşmayı ayırt etme düzeylerinin anlamlı şekilde azaldığı saptandı. DSL v.5 kazanç formülü kullanılarak elde edilen konuşmayı ayırt etme skorunun istatistiksel açıdan anlamlı şekilde NAL-NL1 kazanç formülü kullanılarak elde edilen konuşmayı ayırt etme skorundan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. DSL v.5 kazanç formülünün konuşmayı ayırt etme düzeyinde NAL-NL 2 kazanç formülüne kıyasla daha etkili olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the differences in speech discrimination scores in hearing aid users by applying NAL-NL1, NAL-NL2 and DSL gain formulas. A total of 100 patients with hearing loss, 41 women and 59 men, aged between 49 and 79 years, were included in the study. The discrimination scores were evaluated by reading the phonetic list with NAL-NL1, NAL-NL2 and DSL v.5 fitting program to each patient in a free field without any manipulation. It was observed that the speech discrimination score obtained according to the DSL v.5 gain formula was higher than NAL-NL1 and NAL-NL2. There was no significant difference in speech discrimination scores according to NAL-NL 1, NAL-NL 2 and DSL gain formulas according to the gender of the participants. As the age of hearing aid users increased, speech discrimination levels obtained after NAL-NL 1, NAL-NL 2 and DSL gain formulas decreased significantly. The speech discrimination score obtained using the DSL v.5 gain formula was statistically significantly higher than the speech discrimination score obtained using the NAL-NL1 gain formula. The DSL v.5 gain formula was found to be more effective in speech discrimination than the NAL-NL 2 gain formula.