Çözüm odaklı yaklaşıma dayalı psikoeğitimin hemşirelik son sınıf öğrencilerinin gelecek kaygısı üzerine etkisi
The effect of solution-focused approach psychoeducation on the future anxiety of senior nursing students
- Tez No: 870428
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çözüm Odaklı Yaklaşıma Dayalı Psikoeğitimin hemşirelik son sınıf öğrencilerinin gelecek kaygısı üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçlayan çalışma tek grup ön testson test yarı deneysel desendedir. Çalışmanın evrenini 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı'nda Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi hemşirelik bölümünde öğrenim gören dördüncü sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Çalışma, araştırmaya dahil edilen 20 öğrenci ile tamamlanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak 'Kişisel Bilgi Formu' ve 'Üniversite Öğrencilerinde Gelecek Kaygısı Ölçeği' kullanılmıştır. Örneklem grubuna psikoeğitim öncesi ön test ve psikoeğitim sonrası son test olarak 'Üniversite Öğrencilerinde Gelecek Kaygısı Ölçeği' uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study, which aims to evaluate the effect of Psychoeducation Based on SolutionFocused Approach on the future anxiety of senior nursing students, has a single group pretest-posttest quasi-experimental design. The population of the study consisted of fourth-year students studying in the nursing department of Karabük University Faculty of Health Sciences in the 2022-2023 Academic Year. The study was completed with 20 students included in the research. 'Personal Information Form' and 'Future Anxiety Scale for University Students' were used as data collection tools in the research. 'Future Anxiety Scale in University Students' was applied to the sample group as a pre-test before psychoeducation and as a post-test after psychoeducation.