Çözüm odaklı kısa süreli yaklaşıma dayalı psikoeğitim programının lise öğrencilerinin duygusal farkındalık düzeylerine etkisi
The effect of solution-focused brief approach based psychoeducation program on emotional awareness levels of high school students
  1. Tez No: 841647
  2. Yazar: GAZİHAN MERT ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TAGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı çözüm odaklı kısa süreli yaklaşıma dayalı psikoeğitim programının lise öğrencilerinin duygusal farkındalık düzeylerine etkisinin incelenmesidir. Çözüm odaklı kısa süreli yaklaşıma dayalı olarak oluşturulan psikoeğitim programı ile lise öğrencilerinin duygusal farkındalık düzeylerinin artırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla yapılan araştırmada lise öğrencilerine uygulanan duygusal farkındalık psikoeğitim programının etkililiği incelenmiştir. Araştırmada gerçek deneme modellerinden ön test-son test kontrol gruplu deneysel model kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 2022-2023 eğitim-öğretim yılı, Antalya ili Döşemealtı ilçesi Mustafa Ayten Aydın Anadolu Lisesinde öğrenim gören 11. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmada katılımcıların duygusal farkındalık düzeylerini belirlemek için veri toplama aracı olarak Duygusal Farkındalık Düzeyi Ölçeği (DFDÖ) kullanılmıştır. Ölçekten ortalama ve altında puan alan katılımcılardan seçkisiz olarak 12 kişi deney ve 12 kişi kontrol gruplarına atanmıştır. Deney grubuna 6 haftalık duygusal farkındalık psikoeğitim programı uygulanırken kontrol grubuna ise herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Verilerin analizinde“Mann Whitney-U Testi”ve“Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi”kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda; çözüm odaklı kısa süreli yaklaşıma dayalı psikoeğitim programının lise öğrencilerinin duygusal farkındalık düzeylerini artırmada etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Uygulamadan 3 hafta sonra yapılan izleme testi sonucunda ise uygulanan programın etkisinin azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of a psychoeducation program based on solution-focused brief therapy approach on high school students' emotional awareness levels. It was aimed to increase the emotional awareness levels of high school students with the psychoeducation program based on solution-focused brief therapy approach. For this purpose, the effectiveness of the emotional awareness psychoeducation program applied to high school students was examined. The experimental model with pretest-posttest control group was used in the study. The participants of the study were 11th grade students studying at Mustafa Ayten Aydın Anatolian High School in the Döşemealtı district of Antalya province in the 2022-2023 academic year. In the study, Emotional Awareness Level Scale (EALS) was used as a data collection tool to determine the emotional awareness levels of the participants. Among the participants who scored average or below on the scale, 12 participants were randomly assigned to the experimental group and 12 participants were assigned to the control group. A 6-week emotional awareness psychoeducation program was applied to the experimental group, while no study was conducted in the control group.“Mann Whitney-U Test”and“Wilcoxon Signed Rank Test”were used to analyze the data. As a result of the findings, it was concluded that the psychoeducation program based on solution-focused brief therapy approach was effective in increasing the emotional awareness levels of high school students. The results of the test conducted 3 weeks after the application.