Çözüm odaklı psikoeğitim programının öğretmenlerin sosyal problem çözme becerilerine ve psikolojik sağlamlıklarına etkisinin incelenmesi
Examining the effect of solution-focused short-term approach-based teacher psycho-education pogram on social problem solving skills and psychological resilience
  1. Tez No: 908316
  2. Yazar: MELİSA AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEDEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çözüm Odaklı Kısa Süreli Yaklaşıma Dayalı Öğretmen Psikoeğitim Programının, okul öncesi öğretmenlerinin sosyal problem çözme beceri düzeyleri ve psikolojik sağlamlıkları üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlayan çalışma yarı deneysel düzende gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini İstanbul Şişli'de 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı içerisinde okul öncesi öğretmenlik hizmeti veren okul öncesi öğretmenler oluşturmuş ve ölçüt örnekleme yönteminden faydalanılmıştır. Araştırmaya 8 öğretmen deney grubundan, 8 öğretmen ise kontrol grubundan toplamda 16 kişi dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyal Problem Çözme Envanteri- Kısa Formu (SPÇE-KF) ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada istatistiksel işlemler de kullanılmak üzere Mann Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi uygulanmıştır. Deney grubuna ve kontrol grubuna ön test ve son test uygulanmıştır. Psikoeğitime katılan öğretmenlerin Sosyal Problem Çözme Envanteri son test puanları ile ön test puanları arasında anlamlı derecede fark olduğu ve buna göre sosyal problem çözme becerileri düzeylerinin arttığı görülmüştür (p0,05). Sonuç olarak, bu araştırma kapsamında, çözüm odaklı kısa süreli yaklaşıma dayalı öğretmen psikoeğitimin sosyal problem çözme becerilerini anlamlı bir şekilde arttırdığı ve psikolojik sağlamlık üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study aims to evaluate the effects of a Solution-Focused Brief Approach-based Teacher Psychoeducational Program on the social problem-solving skill levels and psychological resilience of preschool teachers. This research was conducted in a quasi- experimental design. The population of the study consisted of preschool teachers providing preschool education services in Şişli, Istanbul, during the 2023-2024 academic year, and a criterion sampling method was utilized. A total of 16 participants were included in the study, with 8 teachers in the experimental group and 8 teachers in the control group. The data collection instruments used in the research were the Social Problem Solving Inventory-Short Form (SPSI-SF) and the Brief Psychological Resilience Scale. Statistical analyses included the Mann-Whitney U Test and the Wilcoxon Signed Ranks Test. Pre-tests and post-tests were administered to both the experimental and control groups. A significant difference was observed between the post-test scores and pre-test scores of the teachers who participated in the psychoeducation program on the Social Problem Solving Inventory, indicating an increase in their social problem-solving skill levels (p < 0.05). However, no significant difference was found between the post-test and pre-test scores of the teachers on the Brief Psychological Resilience Scale (p > 0.05). In conclusion, the findings of this study suggest that the Solution-Focused Brief Approach-based teacher psychoeducation significantly enhances social problem-solving skills, but it does not have a significant impact on psychological resilience.