Angle sınıflaması sınıf 2 ve sınıf 3 maloklüzyon hastalarındaki ortognatik cerrahi sırasında uygulanan maksilla hareketlerinin nazal hava akımı, hava akım hızları, nazal hava volümü ve hava akım direnci üzerine olan etkilerini değerlendirme
Evaluate the effect of maxilla movements applied during orthognatic surgery in patients with class 2 and class 3 malocclusion on nazal air flow, air flow velocity and air flow resistance
- Tez No: 870445
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK EMEKLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaçlar Ortognatik Cerrahi maksilla ve mandibula kemiklerinin uygun osteotomiler ile tamamen serbestlenip preoperatif olarak hazırlanan planlar dahilinde yeni konumlarına getirilmesi olarak özetlenebilir. Ortognatik Cerrahi sonrası birçok hastadan nazal hava yolu ile ilgili şikayetlerin azaldığı nadir olarak bazı hastalardan ise nazal hava yolu ile ilgili şikayetlerin arttığı bilgilerine ulaşıyoruz. Nazal hava yolu şikayetlerin artması ve azalmasının sebebi olarak maksillaya üç boyutlu planda uygulanan farklı hareketlerin sebep olduğunu klinik tecrübemiz eşliğinde tahmin edebiliyoruz. Çalışmamızda tahminlerimizi objektif veriler ışığında dokümante etmeyi hedefliyoruz. Hastalar ve Yöntemler Ekim 2021-Ekim 2022 arasında, Ortognatik Cerrahi uyguladığımız 50 hasta incelendi. Hastalar preoperatif olarak planlanan operasyon ölçümlerine göre üçe ayrıldı. Grup 1 maksillaya ilerletme, Grup 2 maksillaya gömme ve Grup 3 maksillaya sarkıtma hareketleri uygulanacak olan hastalar olarak belirlendi. Ameliyattan bir gün önce Kulak Burun Boğaz ABD'da görevli bir doktor tarafından Anterior Rinomanometri ve Akustik Rinomanometri testleri yapılarak hastaların preoperatif nazal hava akım parametreleri kayıt altına alındı. Ameliyat sonrası kemik ve yumuşak doku açısından postoperatif iyileşme sürecinin tamamlanması ardından altıncı ayda hastalara aynı hekim tarafından Anterior Rinomanometri ve Akustik Rinomanometri testleri yapılarak postoperatif değerler kayıt altına alındı. Preoperatif ve postoperatif hava akım parametleri istatistiksel olarak karşılaştırılarak maksilla hareketlerinin nazal hava akım parametleri üzerine olan etkileri karşılaştırıldı. Bulgular Maksilla ilerletme uygulanan Grup 1 ve gömme uygulanan Grup 2 hastalarında nazal volüm ve minimal kesit alanı parametrelerinin arttığı, ortalama direnç parametresinin azaldığı saptandı. Maksilla sarkıtma uygulanan Grup 3'de ise diğer iki tekniğe zıt olarak nazal volüm ve minimal kesit alanı parametrelerinin azaldığı, ortalama direnç parametresinin arttığı saptandı. Fakat bu farklılıkların gruplar arası değerlendirilmesinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sonuçlar Ortognatik Cerrahi sırasında uygulanacak maksilla hareketlerinin nazal hava yolu parametleri üzerine farklı etkileri olduğu saptanmıştır. Preoperatif dönemde ameliyat planına göre hastalar sınıflandırılıp cerrahinin nazal hava yolu parametleri üzerindeki etkisi konusunda bilgilendirilmelidir. Maksillaya uygulanan hareketler her ne olursa olsun nazal parametreleri olumsuz yönde etkilemediği, hatta ilerletme ve gömme hareketlerinde olumlu yönde etkilediği analiz edildi. Ortognatik cerrahi sırasında maksiller repozisyon uygulamalarında uygun cerrahi teknik kullanılmasıyla nazal istenmeyen etkilerin oluşmayacağı saptandı.
Özet (Çeviri)
Objectives Orthognathic Surgery can be summarized as the complete release of the maxilla and mandible bones with appropriate osteotomies and bringing them to their new positions within the preoperatively prepared plans. After Orthognathic Surgery, we reach the information that nasal complaints decrease in many patients and rarely increase in some patients. With our clinical experience, we can guess that the reason for the increase and decrease in nasal complaints is the different movements applied to the maxilla in a three-dimensional plane. In our study, we aim to document our estimates with objective data. Patients and Methods Between October 2021 and October 2022, 50 patients to whom we performed Orthognathic Surgery were examined. The patients were divided into three according to the preoperatively planned operation measurements. Patients are divided into three groups; Group 1 maxilla advancement, Group 2 maxilla impaction and Group 3 maxilla setdown. Anterior Rhinomanometry and Acoustic Rhinomanometry tests were performed by a doctor working in the Department of Otorhinolaryngology, and preoperative nasal airflow parameters of the patients were recorded one day before the operation. Anterior Rhinomanometry and Acoustic Rhinomanometry tests were performed by the same physician at the sixth month after the completion of the postoperative healing process in terms of bone and soft tissue postoperatively, and the postoperative values were recorded. Preoperative and postoperative airflow parameters were compared statistically and the effects of maxillary movements on nasal airflow parameters were compared. Results It was determined that nasal volume and minimal cross sectional area parameters increased and mean resistance parameter decreased in Group 1 patients who underwent maxillary advancement and Group 2 patients who underwent maxillary impaction. Contrary to the other two techniques, in Group 3 where maxillary setdown was applied, nasal volume and minimal cross sectional area parameters were decreased and mean resistance parameter increased. However, no statistically significant difference was found in the evaluation of these differences between groups. Conclusions It has been determined that the maxillary movements applying during orthognathic surgery have different effects on the nasal airway parameters. In the preoperative period, patients should be classified according to the surgical plan and informed about the effect of surgery on nasal airway parameters. Regardless of the movements applied to the maxilla, it was analyzed that it did not affect the nasal parameters negatively, and even positively affected the advancement and impaction movements. It was determined that nasal undesirable effects would not occur with the use of appropriate surgical technique in maxillary reposition applications during orthognathic surgery.