Farklı maloklüzyonlara sahip bireylerin oklüzal temas dağılımının dijital oklüzal kayıt cihazı kullanılarak karşılaştırılması
Comparison of occlusal contact distribution of individuals with different malocclusions using digital occlusal recording device
- Tez No: 1015353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERTAN SOĞANCI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı maloklüzyon tiplerine sahip bireylerde oklüzal kuvvet dağılımının dijital oklüzal analiz sistemi kullanılarak değerlendirilmesi ve bu dağılımın cinsiyete göre değişiminin incelenmesidir. Çalışmaya Angle sınıflamasına göre Sınıf I, Sınıf II ve Sınıf III maloklüzyona sahip toplam 60 birey dahil edilmiştir. Her bir grupta 20 birey yer almakta olup, katılımcıların %51,7'si erkek, %48,3'ü kadın ve yaş ortalaması 23,05±2,04 yıl olarak belirlenmiştir . Oklüzal kuvvet ölçümleri OccluSense® sistemi kullanılarak maksimum interküspidasyon pozisyonunda gerçekleştirilmiştir. Sağ ve sol toplam kuvvet yüzdeleri ile birlikte kanin, premolar, birinci molar ve ikinci molar bölgelerdeki bölgesel kuvvet dağılımları ile anterior ve posterior kuvvet yüzdeleri değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmada, sağ toplam kuvvet değerinin Sınıf III grubunda diğer gruplara kıyasla anlamlı düzeyde farklı olduğu, sol toplam kuvvet ve sol kanin bölgesi kuvvet değerlerinin ise Sınıf III grubunda daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca sağ ikinci molar bölgesinde Sınıf II grubunun Sınıf I grubuna göre daha yüksek kuvvet değerlerine sahip olduğu, sol premolar bölgesinde ise Sınıf III grubunun Sınıf II grubuna göre daha yüksek kuvvet değerleri gösterdiği saptanmıştır. Grup içi değerlendirmelerde, Sınıf I ve Sınıf II gruplarında sağ ve sol taraf kuvvet dağılımlarının benzer olduğu belirlenirken, Sınıf III grubunda sol taraf toplam kuvvet ve bazı bölgesel kuvvet değerlerinin sağ tarafa göre anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur. Cinsiyete göre yapılan değerlendirmede, Sınıf I grubunda sağ birinci molar bölgesinde kadınlarda erkeklere kıyasla daha yüksek kuvvet değerleri saptanırken, Sınıf II grubunda cinsiyete bağlı anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sınıf III grubunda ise kadınlarda sol kanin bölgesi ve anterior kuvvet değerlerinin erkeklere göre daha yüksek olduğu, buna karşılık posterior kuvvet değerlerinin erkeklerde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, maloklüzyon tiplerinin oklüzal kuvvet dağılımını etkilediği ve özellikle Sınıf III maloklüzyona sahip bireylerde belirgin bir kuvvet asimetrisi olduğu görülmüştür. Ayrıca cinsiyetin bazı bölgesel kuvvet parametreleri üzerinde etkili olabileceği saptanmıştır. Dijital oklüzal analiz sistemlerinin farklı maloklüzyon tiplerine sahip bireylerde ve farklı cinsiyetlerde oklüzal temas dağılımının değerlendirilmesinde etkili bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate occlusal force distribution in individuals with different malocclusion types using a digital occlusal analysis system and to investigate the effect of gender on this distribution. A total of 60 individuals with Angle Class I, Class II, and Class III malocclusion were included, with 20 subjects in each group. Of the participants, 51.7% were male and 48.3% were female, with a mean age of 23.05±2.04 years . Occlusal force measurements were performed using the OccluSense® system at maximum intercuspation. Right and left total force percentages, as well as regional force distributions in canine, premolar, first molar, and second molar regions, and anterior and posterior force values were analyzed. The data were evaluated using appropriate statistical methods. In intergroup comparisons, right total force values were found to be significantly different in the Class III group compared to the other groups. Left total force and left canine region values were also significantly higher in the Class III group. Additionally, the Class II group showed higher force values in the right second molar region compared to the Class I group, while the Class III group demonstrated higher values in the left premolar region compared to the Class II group. In intragroup comparisons, no significant differences were observed between right and left sides in Class I and Class II groups. However, in the Class III group, left-side total and regional force values were significantly higher than the right side. In gender-based analysis, females in the Class I group exhibited higher force values in the right first molar region compared to males, while no significant gender differences were found in the Class II group. In the Class III group, females showed higher values in the left canine region and anterior force, whereas males exhibited higher posterior force values. In conclusion, malocclusion types affect occlusal force distribution, and individuals with Class III malocclusion tend to exhibit asymmetrical force patterns. Gender may influence certain regional occlusal force parameters. It was concluded that digital occlusal analysis systems are an effective method for evaluating occlusal contact distribution in individuals with different malocclusion types and across different genders.